Lze skloubit mateřskou a rodičovskou s prací?

Datum publikace: 05.09.2010

Kategorie: Miminko

Čekáte děťátko, nechcete se však vzdát své práce? Pak Vás jistě bude zajímat, zda a jak lze skloubit mateřskou a rodičovskou dovolenou s péčí o miminko.

Peněžitá pomoc v mateřství versus ostatní příjmy

Milé maminky, hned v úvodu Vás možná trošku zklameme. V době, kdy pobíráte peněžitou pomoc v mateřství (PPM), případně nemocenskou v souvislosti s porodem, nesmíte mít žádný jiný příjem mimo tyto dávky. Uznejte samy, nebylo by z pracovněprávního hlediska poněkud nefér, kdyby Vám zaměstnavatel platil mateřskou dovolenou, a Vy jste si k ní ještě přivydělávala, ať už u téhož, anebo u jiného zaměstnavatele? Také maminky, které jsou OSVČ, musí po dobu mateřské dovolené přerušit své podnikání, případně stanovit svého zástupce.        

 Příjmy na rodičovské neomezeny

V případě rodičovské dovolené je už situace jiná. V době, kdy na dítě pobíráte rodičovský příspěvek, si můžete přivydělávat neomezeně. Pracovněprávních forem je několik, například dohoda o provedení práce, nebo vedlejší pracovní úvazek. Pokud se o Vaše dítě bude starat jeho otec, pak můžete pracovat i na plný úvazek. V tomto případě má však na rodičovský příspěvek nárok otec dítěte. OSVČ, která pobírá rodičovský příspěvek, provozuje své podnikání pouze jako vedlejší činnost. Výhodou je, že platíte podstatně nižší zálohy na nemocenské a důchodové pojištění, než OSVČ, která provozuje své podnikání jako hlavní činnost. Pokud výše Vašich příjmů po odpočtu výdajů nedosáhne rozhodné částky, pak nemusíte zálohy platit vůbec. Rozhodná částka je proměnlivá. V roce 2010 činí 56910 Kč.           

Jak to zvládnout

Na rodičovské si tedy přivydělávat můžete, ať už v zaměstnaneckém poměru, anebo jako OSVČ. Otázkou zůstává, jak spravedlivě rozdělit čas mezi práci a péči o děti. Některé mamince více vyhovuje pracovat po večerech, jiná využívá dopoledního či odpoledního spánku dítěte, anebo toho, že si dítě dokáže samo hrát v ohrádce. Denní režim samozřejmě závisí na charakteru Vaší práce, stejně jako na dítěti samotném. Ne každé Vám práci doma umožní. Pomoci Vám mohou prarodiče nebo teta na hlídání. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, můžete své dítě umístit do některého ze zařízení pro děti předškolního věku, nejčastěji do školky (v soukromých školkách se Vám postarají již od dvouleté děti). Pobyt dítěte ve školce však nesmí překročit stanovený počet hodin za den, anebo kalendářních dní v měsíci.   

Přečtěte si také:

Komentáře