O první zoubky se vyplatí pečovat od začátku

Datum publikace: 01.08.2010

Kategorie: Miminko

Mezi šestým a sedmým měsícem věku miminka najde většina maminek v jeho pusince první zoubky, zpravidla dolní střední řezáky, a poté horní. Víte, že již v tomto období byste měli o zoubky svého děťátka pečovat?

Mrzutá záležitost

Když miminku začnou růst zoubky, může být poněkud mrzuté a plačtivé. Jak by také ne. Zduří mu dásničky, svědí ho a někdy ho dokonce může bolet celá tvářička. Hodně sliní a stále hledá, co by si dalo do pusinky, aby si ulevilo od nepříjemného pocitu. Když mu podáte ruce, s největší pravděpodobností se přitáhne do sedu a zakousne se do Vaší ruky. Protože ruce nemáte vždy úplně čisté, dejte miminku raději patku chleba, starý rohlík, anebo plastové kousátko naplněné tekutinou. (Tuto masážní pomůcku s designem hračky koupíte běžně v hypermarketech, v hračkářství, či obchodech s potřebami pro miminko.) Před použitím kousátko dejte nachladit. Jestliže důvěřujete profesionálním pomůckám, v drogeriích lze zakoupit speciální masážní kartáčky určené pro děti bez zoubků. Tyto „bezzubé nástroje“ mohou být součástí několikadílné sady, která obsahuje kartáčky pro děti od šesti měsíců do dvou let. V lékárně také můžete koupit speciální masážní olejíček. Pokud má dítě nějaké obtíže, jako je rýma či horečka, informujte svého pediatra. S růstem zoubků, jak se donedávna tvrdilo, to vůbec nemusí souviset.               

Péče o mléčné zoubky

Argument, že miminko si zoubky čistit nepotřebuje, protože mu za pár let narostou nové, je naprosto chybný. Zdravé mléčné zuby jsou předpokladem pro zdravé zuby na celý život. Máte tedy svému dítěti již v takto raném věku čistit zuby kartáčkem a pastou, kterou stejně akorát sní? Ano. Kupte mu ale pastu pro děti a dávejte na kartáček opravdu minimální množství. Jak často je třeba čistit mléčné zoubky? Alespoň dvakrát denně, v ideálním případě po každém jídle. Tedy stejně jako u dospělých. A nyní několik tipů, jak přispět ke zdravému a silnému chrupu dítěte v pozdějším věku. Nedávejte miminku k utišení dudlík namočený do medu a podobných pochutin. Pokud Vaši nabídku přijme (většina dětí není ochotna pít neslazené nápoje), nepodávejte mu slazené tekutiny. Jestliže dítě vyžaduje sladké nápoje, nepřidávejte do nich řepný cukr a už vůbec ne moučkový, který leptá zubní sklovinu! Co nejdříve naučte miminko pít z hrnečku (mezi 7 a 10 měsícem). Nedávejte dítěti velké množství sladkostí. Že už je Vašemu miminku takřka osm měsíců a žádný zoubek ještě nemá? Žádný strach, ony mu dorostou! Než dovrší dva a půl roku, bude se v jeho pusince blýskat dvacet mléčných zoubků!  

Přečtěte si také:

Foto: Samphoto

Komentáře