Reakce novorozence

Datum publikace: 05.09.2010

Kategorie: Miminko

Přinesli jste si z porodnice čerstvé miminko, sledujete ho a zkoumáte, zda je v pořádku? Jestli mu vše funguje tak, jak má? Otestujte jeho reakce na některé podněty.  

Vrozené reflexy

Máte obavu, zda Váš drobeček dobře vidí a slyší? Připadá Vám, že je poněkud vyděšený? Znepokojuje Vás, že sebou občas pořádně trhne, až se celý otřese? Abychom Vám pomohli, zbavit se těchto obav, stručně Vám popíšeme typické novorozenecké reakce na vybrané podněty. Zdravý a plně vyvinutý novorozenec je vybaven řadou vrozených reflexů. Jako první uvedeme Moorův neboli objímací reflex. Když nečekaně pohnete podložkou, na které dítě leží, anebo je ve spánku vezmete ven z postýlky, rozhodí ručičkama, a zároveň ohne nožičky v kyčlích. Poté přitáhne ručičky zpět k sobě, jako by je objímalo (odtud název objímací reflex), a současně k tělíčku přitáhne také své nožičky. Nakonec se rozpláče tak silně, že si podobné testování napříště rozmyslíte. Tato reakce je zcela v pořádku. Ovšem pouze do 4. měsíce. Pokud přetrvává, informujte o tom svého pediatra. Naproti tomu úchopový reflex maminky neznepokojuje. Je roztomilé, když podáte miminku svůj malíček, a ono ho pevně uchopí. Zpočátku však budete muset miminku svůj malíček vnutit. Novorozenec má své pěstičky sevřené v pěst, kterou povolí až po 8. týdnu, aby uvolnil paleček. Koncem kolem 11. týdne začíná uvolňovat ostatní prstíky.          

Kontakt s vnějším světem

Mezi další nepodmíněné reflexy patří reakce na světlo. Na prudké světlo může novorozenec reagovat podobně, jako jsme si uvedli na příkladě Moorova reflexu. Hýbe tělíčkem a pláče. Někdy můžete mít pocit, že Vaše miminko šilhá. Novorozenci skutečně ve svých prvních týdnech života šilhají a nedokážou přesně zaostřit. Také reakce na nečekaný intenzívní zvuk připomíná úlek. Reakci na zvuk, zda miminko dobře slyší na obě uši, můžete otestovat pomocí chrastítka. Novorozenec je dále vybaven hledacím reflexem. Pokud se dotkne své pusinky, otevře ji a automaticky hledá prsní bradavku. Přitom pohybuje hlavičkou do stran. Když ji dlouho nenachází, rozpláče se. Jako poslední uvedeme chodící reflex, který zkusíte následovně. Podržte miminko ve svislé poloze nízko nad zemí tak, aby se jí mohlo dotknout. Bude se pokoušet o chůzi. Ale nepředbíhejme, na chození má ještě spoustu měsíců čas!           

Přečtěte si také:

Komentáře