Vyzrajte na uspávání miminek!

Datum publikace: 01.08.2010

Kategorie: Miminko

Když miminko pěkně spinká, může jeho maminka v klidu pracovat, nebo odpočívat. Chcete, aby Vaše miminko nemělo problémy s usínáním? Vyzkoušejte naše rady!

Pozor na náročné rituály

Novorozené miminko většinu dne prospí, v průměru kolem 16 hodin. V prvním týdnu života to může být i více než 20 hodin. Po většinu spánku setrvá ve fázi REM, a proto se snáze vzbudí. Svou postýlku by tedy mělo mít na klidném nerušeném místě. Obvykle spí ve dvou až tříhodinových intervalech. S věkem se budou intervaly spánku prodlužovat. Budí se především proto, aby se najedlo. Přisaje se k prsu či k dudlíku své lahvičky. V tomto období uspávání miminka obvykle nedá příliš práce. Sání miminko velmi vyčerpá, a pokud ho nic netrápí, brzy po najedení usne znovu. Pohodlné, že? To se však může za několik týdnů rapidně změnit. Jestliže nechcete mít v budoucnu příliš mnoho práce s uspáváním miminka, doporučujeme Vám dodržovat několik důležitých zásad. Pamatujte na to, že základy uspávacího rituálu vštěpujete svému miminku již v prvních týdnech jeho života. Pokud si zvykne na to, že ho před spaním houpete, nebo dokonce nosíte, bude tuto službu vyžadovat, minimálně dokud nezačne chodit. (Zde rodičům často zaškodí prarodiče miminka, kteří ho uspávají jen občas.) Z tohoto důvodu je lepší, unavené miminko jednoduše uložit a nechat je spát v klidu. Můžete ho pohladit po hlavičce, zazpívat mu krátkou ukolébavku, nebo natáhnout kolotoč visící nad postýlkou, aby mu zahrál písničku na usnutí. Hlavní nevýhoda náročných uspávacích rituálů spočívá v tom, že se při nich unaví hlavně uspávající rodič. Tip: Pokud chcete po uspání miminka dokončit ještě nějakou práci, raději si k němu nelehejte v pokojíčku se zatemněnými okny. Můžete se totiž vzbudit až za několik hodin.  

Miminka potřebují řád

Aby byla miminka spokojená, potřebují řád. Především večer byste měli proto dodržovat stále stejný rituál. Koupání, večeře, pomazlení, ukolébavka, spánek. Jakmile si miminko na tento rozvrh činností zvykne, je menší pravděpodobnost, že vyjádří hlasitý nesouhlas, když bude na konci dne odnášeno do postýlky. Snažte se večer ukládat své miminko stále ve stejnou hodinu. Ano, víme, že to není vždy jednoduché. Miminko by mělo jít spát vždy, když je unavené. Únavu většinou poznáte podle jeho nálady. Je mrzuté, mne si očička, nechce pít, ani jíst, nejeví zájem o své hračky a pláče. Když je vezmete do náruče, částečně se uklidní. Vezměte je tedy do náruče a odneste do postýlky. Vaši výchovu miminka (věříme, že již v tomto věku se jedná o výchovu) rovněž usnadní, když ho co nejdříve naučíte rozlišovat rozdíl mezi dnem a nocí. K odpolednímu zdřímnutí by nemělo být ukládáno do temné místnosti, stačí částečné zastínění, aby mu nepronikalo po pokoje příliš intenzivní sluneční záření. Mnohem důležitější je klid. Miminko by neměla při usínání rušit televize, ani jiné spotřebiče, domácí mazlíčci, či jeho starší sourozenci. Jestliže se miminko vzbudí uprostřed noci, dejte mu mléko, pohlaďte ho a nechte, ať pokračuje ve spánku. Nehrajte si s ním, ani mu nevytvářejte žádné další podněty. Jinak bude mít narušený svůj harmonogram a Vy kruhy pod očima!                    

Přečtěte si také:

Foto: Samphoto

Komentáře