Další miminkovská trápení: zácpa a kolika

Datum publikace: 12.10.2012

Kategorie: Miminkovská trápení

Kromě rýmy nebo bolesti při prořezávání zoubků mívají miminka další trápení, jako je zácpa, nadýmání a kolika. 

Zácpa u miminka
Stolice bývá u kojenců velmi nepravidelná. U dětí, které jsou kojeny plně, může být desetkrát denně, ale také jednou za čtyři dny. Dokrmované děti, nebo děti, kterým je podáváno pouze umělé mléko, mívají stolici 3x denně až jednou za 3 dny. Pokud miminko nemělo stolici více dní, trápí ho nadýmání provázené zápachem. Miminko, které trápí zácpa, bývá plačtivé, a může dokonce začít odmítat mléko. Z léčivých přípravků se dětem nejčastěji podává střevní roztok v podobě sirupu. U starších kojenců lze do stravy preventivně zahrnout švestkové příkrmy. Tip: Maminky plně kojených dětí mohou vypít čaj s mírnými laxativními účinky.          

Kolika u miminka
Nadýmání a kolika nejvíce trápí děti od narození do 3 měsíců. Nejčastější příčinou bývá mléčná pěna, která se tvoří v zažívacím traktu miminka, a která brání vstřebávání a volnému odchodu střevních plynů. Kolika u miminka se projevuje tak, že se dítě po nebo během krmení prohýbá, napíná, pláče a odmítá pokračovat v pití. Proti kolice se dětem podává fenyklový nebo mátový čaj (v granulované podobě s hroznovým cukrem jej koupíte v lékárně), k dostání jsou také různé kapky proti kolice. Kolika obyčejně kolem čtvrtého měsíce sama odezní.

Jak miminku ulevit
A jak jinak můžete miminku pomoci, když ho trápí kolika? Zkuste teplý obklad na bříško a masáž bříška. Položte miminko na bříško a hlaďte mu zádíčka. Pokud kojíte, striktně se vyhýbejte potravinám, které způsobují nadýmání. Umožněte miminku během dne volný pohyb (aby mohlo vleže na zádíčkách hýbat nožičkami).         

Přečtěte si také

Tagy: další miminkovská trápení: zácpa a kolika

Komentáře