5 tipů, jak poznat kvalitní tužku či pastelku

Datum publikace: 13.11.2014

Kategorie: Novinky na trhu | Školáci | Školní pomůcky | Příprava do školy

Čmárání pastelkou je jedna z prvních věcí, které batolata zkouší od chvíle, kdy jsou schopna udržet pastelku v ruce jakýmkoliv způsobem. Kreslení pak zůstává po celé dětství nejen jednou z forem zábavy, ale také důležitým způsobem sebevyjádření se dítěte a jeho komunikace s okolím. Skrze papír a tužku poznává svět, vstupuje do království fantazie, zhmotňuje své sny a přání. Pozorní rodiče se také od prvních kreslících pokusů snaží vést dítko ke správnému úchopu pastelky a měli by také věnovat pozornost tomu, jaká pastelka či tužka je pro ně nejlepší.

Není totiž tužka jako tužka. Každý z vás asi někdy držel tento zdánlivě jednoduchý kus dřeva s tuhou v ruce a tak víte, že nás někdy dokáže dovést skoro k šílenství. Stačí mít tužku či pastelky, které se neustále lámou a to i přímo v ořezávátku a za nedlouho se vám promění v hromadu odřezků.

Stabilo EASY Colors

V obchodech je dnes nepřeberné množství psacího a kreslícího náčiní všeho druhu a je velmi těžké se orientovat v tom, co je pro dětskou ruku nejlepší a jak se vlastně správná tužka či pastelka pozná. Mgr. Světlana Drábová, speciální pedagožka, věnující se problematice ergonomie psaní, uvádí pět bodů, jak na to:

1. Kvalitní pastelku poznáte tak, že si vyzkoušíte nejsvětlejší barvu z celé sady. Pokud příliš netlačíte a vidíte barevnou stopu na papíře, držíte v ruce kvalitní pastelku s tuhou, v níž je kvalitní pigment. Díky tomu se pak dítě při kreslení tolik nenamáhá.

2. Tuha by měla být přilepena po celé délce tužky či pastelky. Jinak se vám budou lámat při ořezávání, neboť tuha je již pravděpodobně zlámaná uvnitř.

3. Dobrá pastelka či tužka pro děti, které se učí psát, rovněž nemá tuhu po celé délce. Pokud je psací potřeba krátká tak, že si ji dítě nemůže opřít o místo mezi palcem a ukazováčkem, už mu ji nedávejte.

4. Psací a kreslící pomůcky by měly mít ergonomický (trojhranný) tvar, což ocení dítě, jeho rodiče i učitelé, neboť jej vede při nácviku správné techniky psaní.

5. Pro ještě lepší podporu správného úchopu a držení pastelek doporučuji pořídit tužku s protiskluzovými úchopovými ploškami, které dětem přirozeně padnou do ruky. V praxi se například dobře osvědčují pastelky STABILO řady EASYcolor nebo tužky EASYgraph, které jsou ve variantách jak pro praváky, tak pro leváky.

Stabilo EASYgraph

Tagy: pastelky STABILO | tužky EASYgraph | tužky s protiskluzovými úchopovými ploškami

Čtěte na Rodičům

Komentáře