BMX kolo - skvělý vánoční dárek

Datum publikace: 29.10.2014

Kategorie: Novinky na trhu | Školáci | Hry a volný čas | Maminky a tatínkové

Posloucháte již několik měsíců, že by si váš syn přál k Vánocům BMX kolo? Nemáte ani ponětí, co se za touto zkratkou skrývá a jak takové kolo vlastně vybrat? Pokud si syn již dávno nevybral BMX kolo sám nebo s pomocí kamarádů, poradíme vám, jak při výběru BMX kola postupovat.

Co to je BMX?

Začneme tím, že si trošku BMX kolo představíme. Tradice samotného BMX kola sahá až do 80 let minulého století, kdy si mladí jezdci začali upravovat svá kola po vzoru starších motocrossových jezdců (BMX od anglického Bicycle Motocross) a od té doby se BMX kolo rozšířilo prakticky do všech koutů světa. Jde o specifické jízdní kolo, které ve srovnání s jízdními koly, která jistě znáte, nemá odpruženou vidlici, přehazovačku a řadu dalších doplňků. Ve srovnání například s horským kolem má také podstatně menší rám a samotná kola. Primárně není určeno na dlouhou jízdu, ale na provádění různých triků a skoků, a to na různých veřejných prostranstvích, ve skateparcích nebo kdekoliv, kde je zpevněný povrch.

BMX kolo Mongoose Legion L80

Jak BMX kolo vybrat?

Přestože BMX disciplín je více, pokud doma nákup BMX kola právě teď řešíte, s největší pravděpodobností jde o kolo pro tzv. street neboli freestyle, tedy o kolo na provádění triků. Základem každého takového kola by měl být kvalitní a bytelný rám. Vzhledem k zátěži, které BMX kolo musí snést, je tento požadavek opravdu klíčový. Rám by měl být zároveň jednoduchý, tedy prost jakýchkoliv zbytečností, navářek atd. To samé se týká přední vidlice. Většina BMX kol je vybavena tvz. pegy (stupačky na šroubu náby), které slouží k lepšímu provádění triků a o jejichž umístění rozhoduje jezdec. Mohou být dvě vepředu a dvě vzadu, a to na obou stranách nebo jen na straně jedné. Při výběru se také můžete setkat s pojmem „twister“. Ten slouží k protáčení řídítek bez toho, aby došlo k zablokování brzd.

Kde BMX kolo koupit?

Vzhledem k tomu, že BMX kolo je opravdu hodně zatěžováno, doporučujeme vybírat u některých zavedených značek. Mezi značky, které se na výrobu kvalitních BMX kol prakticky od začátku vzniku BMX specializují, jsou například americké GT nebo Mongoose. Právě kola těchto dvou značek patří u nás mezi nejprodávanější, a to zvláště o Vánocích, což potvrzuje i zástupce jejich autorizovaného prodejce, Mirek Menšík, z internetového portálu www.give.cz. Rozhodně také doporučujeme vyhnout se až podezřele levným nabídkám BMX kol ze supermarketů. Taková kola jsou možná dobrá na ježdění kolem domu, ale „pravou“ kvalitu jejich rámu a komponentů prověří většinou hned první větší skok.

Vánoce jsou ideální doba také pro nákup horského kola
Přestože se nejedná o hlavní cyklistickou sezónu, je období Vánoc ideálním okamžikem také pro nákup horského kola. Právě v tomto období vrcholí totiž výprodeje a prodejci se snaží vyprodat modely aktuální sezóny a uvolnit sklady pro nadcházející sezónu. Řada horských kol se tak dá pořídit s výraznou slevou. Například u nás velice oblíbená horská kola Kellys pořídíte ve výprodeji již za necelých 6 000 Kč, což je cena, za kterou se většinou prodávají horská kola neznačková. Podobně jsou na tom i horská kola GT. Jejich výprodejová cena startuje na necelých 7 000 korunách. Ještě nižší cenovky pak doprovázejí dětská horská kola. Ty pořídíte již za pár tisíc korun.

horské kolo Kellys

Tagy: BMX kolo | horská kola GT | horská kola Kellys | www.give.cz

Čtěte na Rodičům

Komentáře