Maminky radí: Jak vybrat tu pravou dětskou chůvičku?

Datum publikace: 29.06.2018

Kategorie: Novinky na trhu

Ať už miminko teprve čekáte nebo jste hrdými novopečenými rodiči, určitě se na Vás valí spousta informací, co všechno je pro miminko nutné pořídit.

A Vy přemýšlíte, zda to vše opravdu nutně potřebujete. Jednou z věcí, které určitě využijete je dětská chůvička. Ta je při péči o dítě neocenitelným pomocníkem.

Chůvička je vlastně vysílačka, která Vám pomůže v péči o dítě. Díky přenosu zvuku a případně také obrazu máte přehled o Vašem děťátku a můžete jej mít pod dohledem, aniž byste s ním museli být v jedné místnosti.

Chůvička se ozve vždy, když vaše děťátko zapláče nebo se bude dožadovat pozornosti. Vy pak můžete rychle dorazit, ať už jste na zahradě nebo v jiné místnosti v domě. Buďte stále ve spojení se svým dítětem.

Na trhu je velká spousta chůviček. Jejich cena je také velmi rozdílná, stejně tak funkce, které Vám mohou nabídnout. Před výběrem je potřeba si ujasnit, na co všechno budete chůvičku využívat, kde ji budete používat, jak dlouho, zda budete cestovat atd.

Na co se při výběru chůvičky zaměřit?

Dosah

Jaká je vzdálenost, na kterou chůvička spolehlivě funguje? Popřemýšlejte, zda bude dítě spát třeba na terase či zahrádce a zjistěte si vzdálenost, kterou potřebujete k tomu, abyste jej měla pod dohledem.

Nabíjení

Pokud budete chůvičku používat i jinde než v pokoji, je dobré, aby fungovala na baterie – tzn. Vydržela nějakou dobu mimo napájení. Pak ji můžete dát třeba do kočárku, zatímco potomek odpočívá na čerstvém vzduchu.

Výdrž baterie

Jak dlouho chůvička vydrží mimo napájení? Jak dlouho se pak nabíjí?

Video

Využijete i video přenos? Potřebujete dítě kontrolovat i na dálku – třeba ze zahrádky či místa jinde v domě? Budete klidnější, když dítě i uvidíte, než se spoléhat jen na přenos zvuku?

Je vhodná i na cestování?

Pokud si s sebou chůvičku plánujete brát i na cesty, zvažte její velikost, skladnost a způsob nabíjení.

Jednosměrná, nebo obousměrná?

Chcete, aby Vás dítě i slyšelo a Vy jej mohli uklidnit, aniž byste byli v jedné místnosti? Nebo Vám naopak stačí, když uslyšíte, že Vás dítě potřebuje a Vy k němu půjdete?

Analog nebo digitál?

Jaký přenos zvuku preferujete? Analogové chůvičky jsou naprosto nevhodné do paneláku, na druhou stranu jim nevadí překážky jako stromy a zdi. Digitálním chůvičkám mohou tyto překážky být na obtíž a tím pádem budou mít nižší dosah.

Další funkce

Některé chůvičky umožňují mnohem více než jen přenos obrazu a zvuku. I na dálku můžete na dítě mluvit a utišit ho; můžete mu pustit utišující melodii, která je součástí nebo ji do chůvičky nahrajete; disponuje nočním světýlkem nebo dokonce může promítat obrázky na zeď.

Cena

Kolik jste do chůvičky ochotni investovat? Ceny jsou rozdílné a vždy se odvíjí od množství funkcí, které Vám chůvička může nabídnout.

Z jakých chůviček můžeme vybírat?

Audio chůvičky jsou tou nejoblíbenější variantou

Audio chůvičky jsou oblíbené pro poměr cena x výkon. Přenáší jen zvuk, nabídnou Vám ale také množství dalších funkcí jako noční světýlko nebo teploměr. Úměrně k těmto nadstandartním funkcím roste i cena. Audio chůvičku tak pořídíte od pár stovek až po pár tisíc.

Video chůvičky Vám umožní dítko kontrolovat i pohledem

Pro náročnější rodiče, které chtějí dítě kontrolovat nejen sluchem, ale i zrakem, jsou určeny video chůvičky. Ty umožní kontrolu bez toho, aby za dítětem museli jít při sebemenším zvuku. Hodí se také pro rodiče, kteří nespí s dítkem v jedné místnosti.

Chůvička kombinovaná s monitorem dechu Vám dítě pohlídá i před SIDS

Další variantou je chůvička kombinovaná s monitorem dechu. Novinka poslední doby. Mnoho rodičů si pořizuje chůvičku i monitor dechu – dvě různá zařízení. Proč si tedy nepořídit obojí naráz?

Čtěte na Rodičům

Komentáře