Nekupujte dětem dalšího robota s kulometem. Zkuste hlavolam, puzzle či šachy

Datum publikace: 27.03.2012

Kategorie: Novinky na trhu | Předškoláci | Školáci | Hry a volný čas

Určitě to znáte. Nesehnala jste hlídání, proto musíte vzít svého drobka s sebou do hypermarketu. Je vám jasné, že z plánovaného nákupu potravin na nedělní oběd či obhlídky kosmetiky toho moc nebude.

Potomek vás totiž doslova odtáhne do sekce s hračkami a začne staré známé škemrání: „Mamí, koupíš mi tohle?“ či „Všichni ve školce už tu novou postavičku mají, koupíš mi jí taky, prosím!“ Scénář diskuze mezi rodičem a dítětem u regálů s autíčky a panenkami je vždycky podobný. Čas od času vás potomek přemluví a koupíte třeba drahou umělohmotnou podobiznu robota s rotačním kulometem z televizního seriálu. Za týden už ale robot stojí odhozený doma v koutě. A vy můžete vyrazit na další nákup do hypermarketu… Jak vybrat hračky pro děti tak, aby nestály tisíce, bavily i po dvou týdnech a rozvíjely schopnosti dětí?

„Absolvovali jsme to každý měsíc. Jamile se v televizi objevil nový seriál s novými příšerami, šestiletý Tomášek je musel mít. Všechny. Po týdnu je samozřejmě zahodil, v reklamě viděl zase něco nového. Řekla jsem si, že už nebudu vyhazovat peníze za blbosti,“ vyprávěla 35letá Iveta z Plzně. Koupila nakonec takovou hračku, která nezatížila peněženku a která Tomášovi vydržela aspoň půl roku? Iveta uspěla.

„Vzpomněla jsem si, že Tomášek měl rád dřevěné hračky, dřevěné skládačky či pexesa. Chtěla jsem mu tedy koupit něco podobného. Něco, co by ho bavilo a u čeho by si tříbil mysl, rozvíjel logické myšlení a trochu potrápil paměť. Manžel na mě sice koukal s nadzvednutým obočím, ale vybrala jsem šachy,“ sdělila Iveta. Tomáš kolem bedýnky s figurkami zprvu jen opatrně chodil, pak se ale naučil pravidla a hře doslova propadl. Teď se chce dokonce přihlásit do šachového kroužku. Iveta se synovi chystá k narozeninám koupit další společenské hry, hříčky a rébusy. „Je dobře, když si děti hrají a zároveň se učí. Myslím, že by koupi podobných hraček a her měli zkusit všichni rodiče,“ sdělila.

Podobný problém s hračkami řešila i 38letá Milada z Klášterce nad Ohří. Když jednou přišla do pokoje své sedmileté dcery Natálie, uvědomila si, že místnost je doslova obložena plyšáky a odhozenými bárbínami. „Samozřejmě, že jí nechci brát panenky a plyšáky, to k holčičkám patří. Chtěla jsem však, aby zkusila i něco jiného. Navíc se v té hoře plyšáků drží prach a Natálce to nedělá dobře na astma,“ uvedla Milada. Milada věděla, že Natálce učitelky pochvalují výkresy a že z výtvarné výchovy nosí domů mnohem lepší známky než z matematiky. Rozhodla se jí proto koupit speciální malířskou soupravu. „Pořídili jsme takové rozšířené výtvarné potřeby. Štětec, stojan, velké papíry i další náčiní. Natálku od toho teď neodtrhnu. Kdo ví? Třeba pak půjde na nějakou uměleckou školu,“ řekla s úsměvem Milada.

Podle dětských psychologů je důležité, aby při koupi hraček rodiče zohledňovali přirozené nadání dítěte. Víte, že se vaše dítě rádo listuje encyklopediemi? Kupte mu sadu s pokusy či sešit na herbář. Rádo maluje? Pořiďte malířskou sadu. V nákupním košíku nemusí vždy skončit mrkací panna s deseti funkcemi či robotí monstrum. Existují hračky, které dětem prospějí, zabaví je a vás finančně nezruinují.

www.sevt.cz

Tagy: nekupujte dětem dalšího robota s kulometem. zkuste hlavolam | puzzle či šachy

Komentáře