Nezávadné kosmetické výrobky pro děti? Nevěřte, ověřte! S aplikací GreenScan za pár sekund.

Datum publikace: 20.07.2017

Kategorie: Novinky na trhu | Kosmetika pro děti | Zdraví

Který rodič ve slunečných letních dnech nesáhne po opalovacím krému? Jeden takový krém, konkrétně pro děti, s ochranným faktorem 50+ od velmi známé kosmetické firmy například obsahuje osm přísad, které prokazatelně dráždí kůži a oči, na slunci se rozkládají na škodlivé látky, z dlouhodobého hlediska škodí vodnímu ekosystému, a aby toho nebylo málo vzbuzují celou řadu podezření, mimo jiné třeba z možné karcinogenity, nebo ze škodlivého vlivu na reprodukci. Jak to ale poznáme, aniž bychom museli studovat chemii, nebo trávit v obchodě spoustu času zkoumáním etiket? Maminky zbystřete, revoluční řešení tohoto problému je na obzoru.

Mnozí z nás vzdali studium chemie už na základní škole. Občas se ale v životě hodí. Zvlášť v dnešní době, kdy se běžné potraviny a výrobky skládají z desítek přísad, v jejichž původu a dopadu na životní prostředí se nevyznáme. Kosmetické a drogistické výrobky patří z hlediska chemie k těm nejrizikovějším, ve vhodnosti složení se zkrátka nevyznáme. Když do našich životů vstoupí děti, začneme se o složení výrobků zajímat výrazně intenzivněji. Rozklíčovat lži a mlžení výrobců a opravdové důsledky použití jednotlivých chemikálií je však mimo reálnou schopnost většiny z nás. Na to spoléhají i výrobci kosmetiky, kteří na etikety umisťují uklidňující slogany „vhodné pro děti“ „kojenecký krém“ a „to nejlepší pro vaše miminko“.

Bohužel to v mnoha případech není pravda. Legislativa např. ukládá povolené množství jednotlivých škodlivých látek v jednom produktu, nepočítá však s jejich kumulací v těle během měsíců a let užívání. Ujištění, že jedna pasta na zuby je v normě, nám vlastně k ničemu není, když k ní přidáme krém, šampon, aviváž nebo plenky. Jak nenaletět reklamním sloganům a zároveň se nezbláznit z pídění se po skutečných faktech? Blíží se revoluční nástroj, jehož vznik můžete podpořit i vy.

GreenScan je mobilní aplikace, která při načtení čárového kódu umožní i laikovi bez chemického vzdělání kosmetický produkt analyzovat. Aplikace spolu s rozeznáním toxických látek nabídne nákup srovnatelného nezávadného výrobku dostupného na trhu. Vizí GreenScan je postupně rozšířit databázi produktů a informací na další skupiny spotřebního zboží jako je oblečení nebo potraviny. Neméně důležité je také vzdělávat spotřebitele a vytvářet účinný tlak na velkovýrobce kosmetiky a drogistického zboží. Doporučením nezávadné alternativy podpoří aplikace zodpovědné a spolehlivé výrobce.

Aplikace pro analýzu kosmetických přípravků je těsně před spuštěním a bude zdarma, k finiši však potřebuje ještě popostrčit. Podpořit tento užitečný projekt můžete i vy prostřednictvím kampaně, kterou GreenScan spustil na Hithitu. Zapojit se může každý. Vybrané peníze na HitHitu pomohou rozšířit databázi, přidávat další hodnotící kritéria jako jsou obaly, vliv na životní prostředí při výrobě produktu a společenský dopad, zajistit možnost opakovaného nákupu a další vývoj. Odměny jsou lákavé, od malé šikovné kartičky do peněženky, která zobrazuje deset nejpoužívanějších škodlivých látek v kosmetice, po analýzu nejčastěji používaných prostředků ve vaší rodině a nastavení vhodnějších alternativ.

Tagy: drogerie | kosmetika | kosmetika pro miminko | škodlivé látky

Čtěte na Rodičům

Komentáře