Nový rozměr probiotik – prevence respiračních onemocnění

Datum publikace: 23.4.2012

Kategorie: Novinky na trhu | Zdraví a výživa

Probiotika, někdy zjednodušeně označována jako laktobacily, se těší rostoucí oblibě u lékařů i veřejnosti. Úspěch si vydobyla díky příznivému vlivu na trávicí ústrojí. Nejčastěji se používají na průjmová onemocnění různého původu, nadýmání, zácpu atd.

Jejich zdravotní přínos je pozitivně vnímán lékaři. V posledních letech se objevují důkazy jejich dalších příznivých účinků: na imunitní systém, atopický ekzém, alergické rýmy, nebo infekce horních cest dýchacích. Specializované účinky probiotik je však již nutné doložit hodnotnými klinickými studiemi. Uvedené požadavky splňuje probiotický kmen Bifidobacterium BB-12®, u kterého byly doloženy účinky při snižování možností výskytu infekcí horních cest dýchacích.

Infekce horních cest dýchacích patří mezi nejčastější zdravotní potíže, které nás potkávají. U mnoha lidí se vyskytují pravidelně s příchodem chladného počasí. Zvlášť náchylnou skupinu tvoří děti, u kterých se opakované infekce mohou stát příčinou dalších zdravotních komplikací. Přípravků, které se v boji proti infekcím horních cest dýchacích používají, je celá řada. Podle nejnovějších vědeckých zjištění se nyní mezi ně zařadila také probiotika. Konkrétně probiotický kmen Bifidobacterium BB-12®.

Podle studií, které proběhly po celém světě, a kterých se účastnilo 341 dětí a dospělých, bylo doloženo, že vlivem užívání Bifidobacterium BB-12® se již po 8 dnech začaly v těle významně zvyšovat hladiny obranných látek. Současně byl prokázán vliv tohoto probiotického kmene na imunitní systém a snížení rizika vzniku respiračních onemocnění. V další studii se 109 novorozenci ve věku 1-2 měsíce se po půl roce užívání BB-12® snížil počet respiračních infekcí o 30%. Tyto pozitivní zprávy jsou o to důležitější proto, že probiotické bakterie typu Bifidobacterium jsou zcela přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry, a proto i dlouhodobé užívání Bifidobacterium BB-12® je zcela bezpečné, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. A právě dlouhodobost užívání je u Bifidobacterium BB-12® základem jeho zmiňovaného účinku.

Probiotické bakterie působí v trávicím ústrojí, kde bojují s ostatními mikroorganismy, a vytvářejí tak vyváženou střevní mikroflóru. Přímý účinek probiotik je patrný u zažívacích obtíží jako jsou průjmy, zácpa nebo plynatost. Vliv na posilnění imunity, která následně ovlivňuje odolnost organismu proti infekcím dýchacích cest, je zprostředkovaný správnou činností střev, která jsou často odborníky označována jako největší imunitní orgán. Složení a kvalitu látek (minerály, stopové prvky, voda,...), které ze střev proudí do těla, ovlivňují právě konkrétní probiotické bakterie.

U Bifidobacterium BB-12® bylo doloženo, že zprostředkovaně významně působí na podporu tzv. nespecifické (tzn. základní) imunity, která má za výsledek celkovou odolnost organismu proti patogenům, které způsobují infekce horních cest dýchacích. Budování a posilování takové imunity je velice dlouhodobý proces. Proto jenom dlouhodobé užívání probiotik a s ním spojená správná funkce trávicího ústrojí může vyvolat požadovaný účinek. Z tohoto důvodu je vhodné s podporu odolnosti organismu proti infekcím horních cest dýchacích začít s dostatečným předstihem 1-2 měsíců, aby si tělo dokázalo vybudovat dostatečné obranné mechanismy.

Kmen Bifidobacterium BB-12® je obsažen ve výrobku Biopron® Respiron. Jedná se tak o první probiotický přípravek s konkrétním zaměřením, tzv. indikační probiotikum. Ve srovnání s dosud běžně užívanými přípravky na uvedené infekce představuje použití Bifidobacterium BB-12® čistě přírodní řešení, které je nejlépe snášeno a nezatěžuje lidský organismus. Biopron® Respiron je určen pro dospělé a děti od šesti měsíců trpící chronickými obtížemi horních cest dýchacích. Zdravotní účinky probiotik závisí na složení konkrétních kmenů, proto se nedají výsledky získané pro Bifidobacterium BB-12® uplatňovat pro jiné probiotické kmeny!

www.biopron.cz

Tagy: nová probiotika - respirační onemocnění

Komentáře