POHÁDKOVOU KUCHAŘKU KŘTILY DĚTI

Datum publikace: 20.11.2013

Kategorie: Novinky na trhu | Recepty | Zdraví a výživa | Rodiče a děti | Pohádky | Děti v zástěře

18. listopadu 2013 byla v nově otevřené restauraci La Strada na Bělohorské na Praze 6 za účasti zástupců médií slavnostně pokřtěna kniha Markéty Tomáškové POHÁDKOVÁ KUCHAŘKA Uvař večeři, přečti pohádku. A protože svou v pořadí již druhou knihu věnovala autorka dětem a maminkám, křtily ji děti rychlými špunty.

24 pohádek a 24 receptů

Děti také připravily pohoštění, a to podle vybraných autorčiných receptů pod vedením zkušeného šéfkuchaře Jana Součka, držitele ocenění Juniorský kuchař 2008. Originálních receptů na dětská jídla, kterými nepohrdnou ani tatínkové, je v knize celkem 24, stejně jako pohádek. Ke každému receptu totiž patří veselá pohádka.

Dílo dvou kamarádek

Prvotní inspiraci pro zajímavé spojení receptů a pohádek Markéta načerpala ve své oblíbené kavárně, kterou je Café del Rio v Roztokách u Prahy. "Do Ria chodím skoro denně, mám tam své zázemí, kde mohu v klidu psát a setkávat se s přáteli. Odpoledne se v kavárně scházejí rodiny s malými dětmi a samozřejmě se řeší, co a jak připravit k večeři. Aby to děti jedly, aby se jim líbil vzhled pokrmu, aby vaření dlouho netrvalo, a aby to jedli i tatínkové, to všechno jsem se snažila spojit " říká o své kuchařce, kde ke každému receptu patří nejen pohádka, ale i tip na úpravu receptu tak, aby jídlo mohly jíst i nejmenší děti.

Knížka je podle autorky textů zvláštní i tím, že vznikla během krátké doby jako společné dílo dvou kamarádek a jejich celkem pěti dětí. Pohádkové kuchařce Uvař večeři, přečti pohádku totiž dodávají na autentičnosti vedle Markétiných ilustracích i fotografie Karolíny Malíkové.

"Všech čtyřiadvacet receptů jsem zkusila, jsou to oblíbená jídla nejen mých dětí, ale také moje a mého manžela. I když se musím přiznat, že většinou při vaření nic nevážím, beru suroviny od oka,"

říká žena, která vaří i píše denně a s láskou. Kniha vyšla v listopadu 2013 a prodává se za cenu 99 Kč. Objednat si ji lze na www.famtoys.cz, veselamarky@hotmail.com a postupně se bude objevovat i u knihkupců.

Nejdřív svět fantazie teď kuchařka
Spisovatelkou chtěla být od svých pěti let. Než ale Markétě Tomáškové vyšla první knížka, Tantulský příběh, pustila se do studií dvou vysokých škol. "Nepodařilo se mi dostat se na žurnalistiku, kam jsem strašně chtěla. Chybělo málo, zvorala jsem přechodníky," říká sympatická maminka tří malých dětí (5, 3 a 1 rok). Zamířila proto na policejní akademii a posléze také na Vysokou školu ekonomickou. Obě školy úspěšně dokončila, přestože jí mnohé obory příbuzné s matematikou nebo fyzikou nebyly příliš blízké. S úsměvem dodává, že se stejně chtěla živit psaním, a že u spisovatelky příliš nezáleží na tom, co ve finále vystuduje. "Ze světa zbraní a čísel jsem unikala do světa fantazie a napsala svou první knížku o skřítcích, Tantulský příběh," vzpomíná Markéta, která se dnes psaním i úspěšně živí; píše reklamní slogany, články, je redaktorkou několika portálů, mezi nimi také Rodičům.cz. "Často také tlumočím a překládám." dodává s tím, že kuchařka je vlastně svým způsobem i odreagováním od náročné práce.

Foto: Pavel Hanuška

Tagy: kuchařka | pohádky

Komentáře