Příběh české obří stavebnice

Datum publikace: 27.02.2017

Kategorie: Novinky na trhu | Předškoláci | Hračky pro děti

Česká obří stavebnice Cihličky pro dětičky si získává čím dál více příznivců. Popovídali jsme si s Jiřím Matějčkem, zástupcem rodinné firmy, která Cihličky produkuje třetím rokem a začíná se rozrůstat i do zahraničí.

Jak vás napadlo živit se hračkami pro děti?

Když byl dnes již třináctiletý Dan ještě malý špunt, přivezla mu moje mamka spoustu krabic od faktur. A z toho jsme stavěli každý den a bylo to super, co všechno jsme vymysleli. Krabice byly ale vachrlaté, stavby padaly, krabice se rychle ničily. Nicméně mne to zaujalo a mamka mě popíchla "jdi to vyrábět" :). A říkám, že to není jen tak, že je k tomu potřeba zajistit spousta věcí… Dal jsem nápad do šuplíku a každý rok k němu něco přidal… rozkresy, materiál, kalkulace výroby, dopravy… Mezitím se narodili Tomáš a Michalka a pokračovali ve stavění a boření krabic. Dokonce jsem jim ještě dvacet obyčejných krabic koupil, polepili jsme je cihličkovou a kamennou tapetou, bylo to prima, ale zničené byly raz dva. No, a když ženě končila mateřská, objevil jsem perfektní materiál - křížový karton - který splňoval moje požadavky na odolnost. Vyzkoušeli jsme z něho první vzorky a bylo jasné, že to bude fungovat a rozhodli jsme se Cihličkám vdechnout život, aby i ostatní děti měly radost ze stavění a boření.

Archivní fotografie předchůdců opravdových Cihliček. Nejprve to byly krabice od faktur, pak obalové krabice polepené tapetou. Děti je milovaly a užily si spoustu zábavy.

Co bylo na rozjezdu výroby a prodeje to nejtěžší?

Vzpomenu takové dva milníky - odladit rovné stěny Cihliček a atestace ve zkušebně. Na Cihličky jsem měl od začátku soupis požadavků, co musí splňovat, aby dětem co nejlépe sloužily. A jedním z nich byla rovnost stěn Cihličky. První vzorky byly pěkné, ale když se daly na sebe, zeď se začala kymácet a padala. Z výroby posílali další vzorky, ale stále byly stěny kulaté. Už jsme to chtěli vzdát, ale dal jsem tomu ještě jednu šanci a zajel do výroby to zkusit vyřešit. A jak jsme tam tak zkoušeli, napadlo mě složit Cihličku naruby. A hle, byla rovná, jak když střelí. Ptal jsem se, proč to tak nezkusili. Odpověď byla "to nás nikdy nenapadlo, vždycky se skládá po té druhé straně" A mohli jsme pokračovat. Když byly vzorky finální, dali jsme je na atest nezávadnosti. To už byl skoro podzim a mělo už se co nejdříve začít s výrobou předvánoční várky. A ta musela čekat na výsledky atestu. Prý budou za 14 dní. Pak že ještě týden… Pak několikrát zítra a zítra… Prý se zrovna měnily normy a mají toho strašně moc. Projekt nám stál a dny letěly. Nakonec po čtyřech týdnech přeci jen přišly výsledky, všechny hodnoty byly několikanásobně pod limitem a mohli jsme začít s výrobou. Se ženou jsme se objali, půjčili si v bance pár set tisíc a řekli si, že když to neprodáme, tak to rozdáme a vyděláme na to. Vyrobili jsme, naskladnili 15 palet stavebnic do velkého skladu, nastavili eshop, natočili video, vyfotili fotky a čekali na první objednávku… A týden nic. Pak přišla první, měli jsme velkou radost a nakonec se sklad vyprodal ještě před Vánoci.

Stavebnice se vyrábí na velkých tiskových strojích a pak skladují na desítkách palet ve skladovém areálu.

Podle čeho jste volili rozměry Cihliček? Odpovídají velikosti reálných cihel?

Rozměr jsme dlouho ladili. Chtěl jsem dlouhé bloky, aby se dobře stavěly mosty a brány. Když se podíváte na rozloženou Cihličku, arch má skoro 80 cm, což je již na limitu možností vyrobitelnosti výsekové linky, takže delší než je teď už být nemohla. Také jsme museli brát ohled na velikost obalu kvůli dopravě a manipulaci, a také naskládání na paletu. Bylo to poměrně dost zvažování. S reálnou cihlou nemají rozměry mnoho společného, prostě to vyšlo průnikem všech kritérií. Výsledný rozměr 35 x 17 ,5 x 11,5 cm je nakonec celkem ideální, dají se stavět poměrně velké stavby, jsou lehké a dětem se s nimi dobře manipuluje. A kdo potřebuje delší, může si Cihličky spojit pomocí spojek.

Pomocí spojek se dají vytvořit dlouhé trámky, které poslouží jako střecha, překlad nad dveře nebo bránu, dají se  vytvářet prostornější konstrukce nebo jde postavit široká pec, aby se tam vešla i kachna.

Kolik lidí se na výrobě Cihliček podílí? Jste stále ještě rodinnou firmou?

V rodinné firmě vznikl tento nápad, dotáhli jsme prototypy až do výroby, my sami Cihličky nevyrábíme. Výrobu zajišťují desítky šikovných lidí u našeho dodavatele na Moravě. My se staráme o zákazníky, aby se o Cihličkách dozvěděli, odpovídáme na stovky zpráv a dotazů, rozšiřujeme sítě partnerů, zajišťujeme, aby Cihličky včas a v pořádku dorazily tam, kam mají a nakonec jsme vše vyúčtovali a měli pořádek v papírech. Na to už sotva stačím se ženou, vše ostatní zadáváme dalším lidem a firmám. A celé to koordinovat aby to šlapalo, to je ta neviditelná každodenní práce.

A kolik Cihliček Vaše firma ročně vyrobí?

Každým rokem výrobu znásobujeme, v roce 2016 to bylo 3 000 stavebnic, což je přes 72 000 Cihliček. Takhle dohromady váží neuvěřitelných 30 tun. A bylo to málo, již začátekm prosince byl sklad prázdný. Výroba várky trvá přes dva měsíce, tedy teprve v únoru jsme opět naskladnili a mohli vyřídit přes 200 nashromážděných předobjednávek. A ještě postupně zařazujeme další státy Evropy, děti jsou tam z Cihliček stejně nadšené jako u nás, takže výroba ještě může stoupat.

Pro jakou věkovou skupinu jsou Cihličky nejvhodnější? 

Uvádíme to všude, je to jasně odzkoušené na tisících dětech a je to od tří do osmi let. S pomocí dospělých to jde i od dvou let, ale zájem dítěte a udržení pozornosti ještě nejsou tak vyzrálé, aby je to bavilo delší dobu. Převládá tam boření a rodič je za chvíli zmožen :) A pak záleží na charakteru dítěte. Některé krásně staví od dvou let, jiné boří v každém věku.

Boření Cihliček je velká zábava

Proč jsou Cihličky tak oblíbené nejen u dětí, ale i u dospělých?

Sám to znám, stavěl jsem z těch původních krabic stovky staveb, dětem se to moc líbilo, byly nadšené a v tom je ta zpětná vazba, když vidíte, jak je to baví a jejich smích je tou nejlepší odměnou. Dostali jsme spoustu fotopozdravů, kde si rodiče hrají v bunkru nebo třeba staví pyramidu.

Rodiče se zapojují do stavění a předvádějí dětem co dovedou

A který zrealizovaný nápad s Cihličkami vás nejvíce zaujal či překvapil?

Je jich dost, je těžké vybrat, ale určitě k nim patří "žirafa kaskadéra Toma", kterou jsme obdrželi jako fotopozdrav. Rozhodně nedoporučujeme napodobovat, nicméně fotka je to úžasná. A pak lodička, kterou jsme také vyzkoušeli, a na výstavách je to pro děti hit, pořádáme pirátské bitvy.

Žirafa kaskadéra Toma (nedoporučujeme napodobovat, nicméně fotka je to úžasná) a různé typy lodí, na které nás přivedla až fotografie od nadšeného zákazníka.

Jsou Cihličky použitelné i venku?

Za krásného počasí je super vzít Cihličky ven. I na facebooku v létě vybízíme fanoušky "Vemte Cihličky ven" a dáváme fotky, co všechno se dá venku stavět. U nás měla největší úspěch překážková dráha pro požárníky.

Překážková dráha pro požárníky i s prosekáním se skrz dveře. Cihličky nějakou tu ránu vydrží.

Jakou mají Cihličky trvanlivost? Přece jen jde o papír.

Trvanlivost sledujeme především ve školkách, kde si s Cihličkami hrají téměř každý den. Cihličky jsou na světě třetím rokem a jsou školky, kde slouží dodnes. I když se dá po Cihličkách chodit, vydrží pády z výšky i pár kopanců, tak samozřejmě při brutálním zacházení jdou zničit. Takovým typům dětí doporučujeme spíše molitan. Je sice násobně dražší, ale takové zacházení si nechá líbit. Obecně jsme vysledovali, že při rozumném zacházení při každodenním hraní je životnost 2-3 roky. Máme na youtube I video, kdy Michalka na Cihličce skáče a Cihlička celkem slušně odolává.

Cihlička unese i dospělého člověka, děti po nich mohou chodit, lehat a sedat na ně.

Co s nimi, když přece jenom doslouží? 

Cihličky jsou 100% ekologické, recyklují se jako papírový odpad a i když se dostanou do odpadu komunálního, nijak nezatíží životní prostředí a poslušně se rozloží. I to byl náš cíl, nezamořovat planetu tunami plastu.

Máte v plánu rozšiřovat či obměňovat sortiment?

Nápadů je spousta. Posledním rozšířením byl nápad na spojky, kterými lze Cihličky spojovat do větších překladů a trámků, postupně jsme ho zrealizovali a dnes je v každé sadě 10 spojek. Než se nápad vyzkouší a převede do realizace, chvilku to trvá. Třeba občas se někdo ptá na jiné varianty potisku. Víme, že dětem je to stejně jedno, ať jsou kostky třeba černobílé, jejich krása je v hratelnosti a ne v potisku. Měli jsme již jednu speciální sérii omalovánkových Cihliček, je dávno vyprodaná a máme připravené další varianty a budeme je testovat. Letos by mohla vyjít nová série. A pak řada doplňků, hodně si přejí půlcihličky a střechu. Tak koumáme jak to udělat a přitom udržet Cihličky na rozumné dostupné ceně.

Speciální edice omalovánkových Cihliček v roce 2015.

Je někde možnost si Cihličky vyzkoušet?

Cihličky jsou na mnoha dětských akcích, ani je nestačíme sledovat, občas přijdou fotky, že už akce proběhla. No a o kterých víme, ty zmiňujeme na našem facebooku. Letos byly například na obou největších veletrzích hraček v Praze.

Jaké bylo Vaše povolání, než jste se naplno začal věnovat Cihličkám?

Šel jsem cestou počítačových systémů a reklamní grafiky. K hračkám to má možná daleko, ale naučil jsem se, jak fungují eshopy, sklady, účetnictví a co je potřeba k řízení firmy a rozjíždění nových projektů a jak to vše počítačově propojit. A to nám hodně pomohlo, protože jsem si většinu věcí dokázal udělat sám a alespoň trochu jsem věděl, do čeho jdeme. Jen poslední dobou se na nás valí čím dál víc papírování a administrativy. Třeba letošní EET pro platby kartou je naprostý nesmysl a strávil jsem stovky hodin skládání útržků informací z ministerstva, jak to mají eshopy udělat, protože na to nikdo v zákoně nepomyslel. Všude se píše jen o pokladně a zákazníkovi, co u ní stojí. Ale jak máme poslat účtenku při platbě z německého eshopu přes německou platební bránu jsme zatím nevyřešili. Už se v tom ztrácím, ale to zase perfektně zvládá manželka, takže se skvěle doplňujeme.

Zakladatelé Cihliček - Jiří a Věra Matějčkovi s nejmladší dcerou Michalkou.

V oboru se pohybujete už pár let a máte tři děti. Můžete dát rodičům nějaké tipy, čím se řídit při výběru hraček?

Tak odborník na to nejsem, ale můžu říct, že už nekupujeme plastové figurky, pistolky, autíčka, co jsou balené v blistru za pár korun. Je to tak fórové, že se to rozbije skoro hned při rozbalování. Děti toho mají plné šuplíky a nehrají si s tím, protože je to popraskané, bez koleček, panty ulomené, rozbité. Při nedávném stěhování jsme polovinu vyhodili a nikdo po nich netruchlí. U malých stavebnic je dobré si vybrat jeden směr a ten držet. My si vybrali Lego a Merkur. Ostatní nepořizujeme a i babičky mají toto doporučení. Líbivé a levné napodobeniny mají trochu jiné kostičky, nedrží tak dobře, pletou se a model pak není tak dobrý, rozpadá se a to je k vzteku než k radosti. Pak u nás dobře fungují dřevěné hračky -  kostky, nářadí, auta, vláčky. U Michalky vede kreslící tabulka. A pecka je pořádná autodráha a stolní hokej. Ale stejně nejlepší je, když si hrajeme spolu, třeba na hledače pokladů, kdy trubka představuje dalekohled, poklička je náhle kormidlem, lavor poslouží jako záchranný člun, pod židlí se musí prolézt do jeskyně a pak se poklad odveze na lodi z Cihliček.

Lodičky nebo letadla pro výpravy za dobrodružstvím.

 

Čtěte na Rodičům

Komentáře