Proč je důležitá látka DHA během těhotenství a kojení

Datum publikace: 23.08.2012

Kategorie: Novinky na trhu | Těhotenství | Zdraví a výživa

Každá maminka, která toužebně očekává svoji ratolest, si přeje, aby její dítko prospívalo. Proto se zajímá, jak se má během těhotenství a v období správně stravovat, jaká by měla být její fyzická aktivita a pohyb. Některé maminky dbají o správné dodržování stravovacího a fyzického režimu o to úzkostlivěji. Ale to je v pořádku.

Je všeobecně známo, že v našich končinách není příjem klíčových živin pro optimální vývoj dítěte v bříšku maminky, dostatečný. Maminky by měly dodržovat doporučený denní příjem především vápníku, železa, kyseliny listové a jódu. Vyvážený příjem poskytují multivitaminové přípravky pro těhotné, ale z nich ne všechny splňují nutriční požadavky. Z živin, které mají klíčové postavení v těhotenské stravě, bych však zdůraznil postavení především jedné látky, nazývané krátce DHA. DHA neboli kyselina dokosahexaenová patří do skupiny omega 3 nenasycených mastných kyselin a lidské tělo si ji nedokáže samo vytvářet.

Zdrojem mastných kyselin jsou živočišné a rostlinné tuky. Živočišný tuk je především zdrojem omega 6 nenasycených mastných kyselin. Pro správné fungování metabolismu tuků je však důležité v jakém poměru přijímáme omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny. Jelikož zdrojů živočišného tuku je kolem nás nespočet, trpíme především nedostatkem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Mezi jejich zástupce patří DHA a EPA (kyselina eikosapentaenová). Je klinicky prokázáno, že DHA hraje velmi důležitou úlohu v období růstu a vývoje mozku dítěte, a to v mnoha směrech. Má vliv na správný rozvoj pohybových a kognitivních schopností. V 6. týdnu těhotenství je mozek plodu velký přibližně jako jeho tělo. Zažívá explozívní růst. Během 1 minuty se vytvoří kolem 250 000 buněk v mozkové kůře plodu.

Zdrojem DHA pro plod je výhradně tělo matky
Zdrojem DHA je pro dítě výhradně matka, plod DHA získává jen prostřednictvím placenty, kojenec pak cestou mateřského mléka. Proto se v období těhotenství a během kojení doporučuje přijímat minimálně 200 mg DHA denně. Případný nedostatek DHA v těle matky je nebezpečný jak pro dítě nebo plod, tak i pro samotnou matku. Existují studie potvrzující přímou souvislost mezi nízkou koncentrací DHA v mateřském mléce a vznikem poporodní deprese u daných maminek.

Pro dostatečné množství DHA v těle matky během těhotenství je přitom prospěšné, aby budoucí maminka přijímala DHA ve formě doplňku stravy již v období plánování těhotenství. Důvody k této suplementaci čerpají z prací prof. Ralpha Holmana, který studoval dlouhodobě vliv DHA na vývoj plodu a dítěte po narození. Dr. Ralph Holman monitoroval krevní hladinu esenciálních mastných kyselin, především DHA, u těhotných a netěhotných žen. U těhotných žen se hladina DHA rapidně snižuje. Tento pokles je zřetelnější s každým dalším těhotenstvím. Pokles DHA v těle matky je právě zapříčiněn velkou spotřebou vyvíjejícího se plodu. Jelikož plod nemá odpovídající enzymatickou výbavu, nedokáže si DHA vytvářet sám. Dr. Holman objevil, že krevní hladina DHA matek klesá v období těhotenství a zůstává nízká až do období 6 týdnů po porodu. Z toho důvodu doporučuje, aby dieta maminek, které si přejí otěhotnět byla upravena tak, aby tělo matky přijímalo vyšší množství DHA již před početím dítěte, během těhotenství a kojení.1 Bylo totiž prokázáno, že mobilizace DHA během gravidity probíhá ze zásob, které nejsou po ukončení gravidity dostatečně opět doplněny.2 Hladina DHA u těhotných se snižuje s každým těhotenstvím a může trvat roky než se hladina DHA restauruje na dostatečnou hladinu, která zabezpečí dostatečný příjem pro plod během dalšího těhotenství. Další těhotenství snižuje množství DHA v těle matky o to více. Proto je nutná substituce již před početím dítěte. U žen, které si přejí otěhotnět, by proto měla být hladina jejich DHA na vrcholu.3

GS Mamavit Prefolin + DHA s vyváženým složením pro období před těhotenstvím, v době těhotenství a kojení
Nenasycené mastné kyseliny jsme jako děti přijímali v podobě rybího tuku. Upřímně, komu z nás to tenkrát šmakovalo? Dnes již existují multivitaminové přípravky s obsahem kyseliny DHA v podobě speciálně upravených kapslí bez nepříjemného rybího zápachu. Například multivitaminový přípravek GS Mamavit s DHA. Tento přípravek má vyvážené složení, které je šito na míru českým maminkám a navíc obsahuje kapsle s kyselinou DHA, které se dobře polykají a jsou bez zápachu, bez pachutě, bez barviv a konzervačních látek.

 

DHA MMV Technology je speciální výrobní postup, díky kterému dochází k rozpuštění kapsle s obsahem DHA v tenkém střevě, nikoliv v kyselém prostředí žaludku. Tyto speciálně upravené kapsle s DHA nemají nepříjemné vedlejší vlastnosti klasických DHA kapslí, jako je zápach a pachuť, a budoucí maminky je tak dobře snášejí i  během těhotenství, kdy je jejich vnímání obzvlášť citlivé.

GS Mamavit Prefolin + DHA můžete zakoupit ve Vaší lékárně nebo na www.gsklub.cz, nyní s dárkem navíc. Bližší informace získáte na www.mamavit.cz.
 

Tagy: kojení | látka dha | těhotenství

Komentáře