Rodinné stolování upevňuje vazby

Datum publikace: 12.3.2018

Kategorie: Novinky na trhu

Ať se nám to líbí, nebo ne, děti nás napodobují. Někdy to přináší až úsměvné momenty, někdy nás nápodobou našich vlastních zlozvyků rozčilují, ale plno věcí se díky nápodobě sami naprosto přirozeně naučí. Jako například stolování.

Když bude malý človíček od doby, kdy začne sedět, součástí skupiny u rodinného stolu, nejen, že to posílí vzájemné vazby, ale také se bezděky naučí například správnému úchopu příboru či etikety u stolu.

Od kdy do kdy?

Dnešní všemožné vymoženosti rodičům situaci nesmírně usnadňují. Až se může zdát, že do speciálních dětských jídelních židliček, které lze různě polohovat, by se děťátko dalo dát skoro hned po narození. Ale pozor, pediatři doporučují používat je, až když dítě skutečně samo sedí, což je většinou ve věku okolo cca 9 měsíců. 

Při výběru jídelní židličky je důležité zhodnotit, na jak dlouho ji kupujeme: do těch nejobyčejnějších plastových židliček se děťátko vejde opravdu jen krátkou dobu, navíc si do ní samo bezpečně nevleze. Praktičtější jsou víceúčelové, například „klasika“ z našeho dětství, židlička ke stolu, kterou lze snížit a vytvořit tak stoleček s židličkou. Jiné židličky jdou sundat z podstavce a použít jako cestovní, z některých lze vytvořit plnohodnou židli i pro dospělého. Židlička Caretero 2v1, určená pro nejmenší, v sobě zase kombinuje jídelní židličku a houpačku.

Lokty na stůl, nožky do opěrky

Pro správné stolování je základem nastavení na pohodlnou polohu: jen si sami vyzkoušejte, jaké to je, jíst s rukama u hlavy. Možná, že budete mít na sobě a pod sebou víc jídla než vaše dítě. Aby nebyla nadměrně zatěžována páteř, nožičky by měly být vždy opřené, ne viset ve vzduchu. Většina židliček, jako například dřevěná židlička Jitro, má už výškově nastavitelnou nejen sedačku, ale právě i opěrku pro nohy. Díky výškové variabilitě sedáku i opěrky pro nohy ji lze použít až do 15 let věku.

Dřevo, nebo plast?

Materiál záleží jen na vašich preferencích. Plastové i dřevěné se nabízejí s polstrováním i bez. Některé polstrování lze vyndat a vyprat v pračce, jiné židličky mají zase sundavací pultíky, které můžete dát do myčky. Vždy zvažte, které kritérium je pro vás to nejpodstatnější.

Důležitá je stabilita: počítejte s tím, že čím starší dítě bude v židličce sedět, tím více vymyslí způsobů, jak se v ní vrtět, lézt do ní či z ní slézat. Menší děti vždy poutejte bezpečnostními pásy, případů, kdy dítě z vysoké stoličky vypadlo, je mnoho.

Vánoce u společného stolu

Aby židlička skutečně splňovala veškeré bezpečnostní parametry, raději ji nakupujte u důvěryhodných prodejců. Specialistou na nábytek, který roste s dětmi, je e-shop www.rostoucinabytek.com. Zde najdete výběr židliček jak dřevěných, tak plastových, a to v mnoha barevných variacích, které zapadnou do každého interiéru. Jestliže chcete trávit rodinné chvíle u vánoční tabule už letos, raději objednejte židličku co nejdříve, všichni známe, jak bývají doručovací termíny před Vánoci dlouhé a nejisté.

..............

Upoutávka FB: Dítě roste rychleji, než čekáme. Připrate se na to pomocí rostoucího nábytku.

Čtěte na Rodičům

Komentáře