Snadné a zdravé svačinky do školy

Datum publikace: 15.10.2018

Kategorie: Novinky na trhu

Kromě sešitů, penálu a učebnic patří do školní brašny i svačina. Dobře zabalená svačina. Nebo jste už zapomněli jaké to bylo, když se vám v aktovce rozpatlal banán a mandarinka nebo chleba začal po týdnu na jejím dně žít vlastním životem?

Snídaně je základ dne. Ale do některých dětí je přímo nadlidský úkol po ránu dostat alespoň sousto. Přitom studie ukazují, že děti, které ráno a během dopoledne zdravě jedí, jsou soustředěnější, méně unavené a dosahují lepších výsledků. Jenže ani vy možná ráno nemáte příliš času a energie a dát dítěti peníze na svačinu je nejjednoduší způsob, jak jej zasytit. Děti si ale často k svačině nakoupí sladkosti, sladké pečivo a limonády. Taková jídla jim krátkodobě dodají energii, ale z dlouhodobého hlediska mají negativní dopad na jejich zdraví i vaši peněženku. Jak připravit atraktivní, zdravou, rychlou a levnou svačinu do školy?

NA BALENÍ ZÁLEŽÍ!

Investujte do atraktivní a praktické svačinové krabičky. Ne nadarmo se říká, že se jí i očima. U dětí to platí dvojnásob -  brokolice naaražovaná tak, že zaujme spolužáky, rozhodně nepoletí do koše. To se o rozmačkaném chlebu se salámem říct nedá. Nabídka krabiček je široká. Dítěti můžete udělat studenou svačinu do klasického boxu, existují ale i malé široké termosky vhodné například na obilnou kaši, krabičky na banány či jablka, nerůznější cestovní příbory, termohrnky. Dokonce ani znovuplnitelné „kapsičky na přesnídávku“  nemusí být pouze pro kojence a batolata. Co se obalů týče inspirujte se zde, aktraktivní aranžování svačin já osobně „kopíruji“ z Pinterestu. Pokud v tomto směru zatím vybaveni nejste, bude počáteční investice vyšší, ale zcela jistě se vám vyplatí. Jen si spočítejte, kolik stojí obložená houska z pekárny, limonáda a tratranka, kupuje-li si je dítě každý den.

Pokud jste ráno nepoužitelní, stejně jako já, připravujte svačiny večer. Výběr skladovacích nádob i svačiny tomu ale uzpůsobte.    

SNÍDANĚ PRO NESNÍDALY

Časy, kdy jediná možnost pro děti, které nerady snídají, byla vzít si chleba do ruky na cestu, jsou naštěstí pryč. Zkuste svému nesnídalovi nabídnout sklenici smoothie (inspirovat se můžete třeba v knize známé americké blogerky Elly nebo trochu müsli přelitého mlékem. U toho pozor na obsah cukru. Některé směsi, které se tváří jako vhodné pro děti ho obsahují zbytečně moc. Další důležité živiny potřebné pro celé dopoledne se poté pokuste „natěsnat“ do svačinové krabičky.

JAK MÁ VYPADAT VYVÁŽENÁ SVAČINA?

Správná a zdravá svačina má mít pět složek: obilnou, ovocnou, zeleninovou, mléčnou a tekutou.
Pokud bude obsahovat i potraviny bohaté na železo (oříšky, cizrna, petržel) a zinek (oříšky), nic nezkazíte.

  • OBILNINY: pomohou udržet vyváženou hladinu cukru po celý den a jsou důležité pro výživu mozku. Snažte se pečivo k svačině střídat, bílé zařazujte pouze občas.
  • OVOCE a ZELENINA: Vybírejte nejlépe sezónní a regionální produkty v bio-kvalitě. Můžete je připravit nakrájené na kousky jako tzv. finger food, podávat v celku nebo přímo na/ v pečivu.
  • MLÉKO: Pro správný vývoj dětských kostí a zubů zařaďte do svačiny mléčné výrobky. Opět si ale dejte pozor na zbytečný cukr – vynechejte tekuté „picí“ jogurty, ochucené jogurty, sladké tvarohy nebo mléčené tyčinky a raději dítěti nabídněte kousek sýra, neochucený jogurt, kefír nebo kyšku.
  • PITÍ: Nejlepší jsou neslazené čaje a obyčejná voda. Vyhněte se limonádám.

MOJE SVAČINOVÁ TAJEMSTVÍ

  • Pomazánky: pečivo nemusí být obloženo jen sýrem nebo šunkou. Zkuste avokádovou, cizrnovou, ředkvičkovou, tuňákovou, paprikovou, špenátovou nebo vajíčkovou pomazánku.
  • Nebojte se exotického ovoce: změna je život a tak občas nahraďte sezónní a regionální druhy nějakou zajímavostí. Hvězdička karamboly, tzv. židovská třešeň nebo pár zrnek granátového jablíčka svačinu rozzáří.
  • Když už se se svačinou děláte, nechte jednu porci i pro sebe do práce. Stejně jako děti, i vás vyvážená strava „nakopne“.

A KDYŽ OPRAVDU NESTÍHÁM

Možná, že existují nějaké dokonalé matky, které jsou vždy krásné a reprezentativní, mají zářné kariéry a pro své děti domácí a zdravou stravu, ale my ostatní prostě občas nestíháme nebo jednoduše nemáme chuť a náladu se s něčím připravovat. Ani tehdy ale úplně nerezignujte a snažte se i kupovanou svačinu poskládat podle výše uvedených kritérií. 

 

 

Čtěte na Rodičům

Komentáře