Už jste slyšeli o etnopediatrii?

Datum publikace: 05.10.2012

Kategorie: Novinky na trhu

Etnopediatrie je nová vědecká disciplína spojující objevy pediatrů, vývojových psychologů a antropologů, kteří studují, do jaké míry je naše rodičovská péče založena na biologických potřebách a do jaké míry na kultuře – a jak často to, co nám diktuje kulturní tradice, nemusí být to nejlepší pro naše děti.

Motto: „Všechno, co rodiče dělají, každá motivace, která je k tomu vede, se řídí tím, co je vhodné pro danou kulturu. Proto nelze říci, že by některý ze způsobů rodičovství byl ,špatný‘ či ,správný‘. Je to pouze přístup vhodný či nevhodný pro danou kulturu.“ (M. F. Smallová)

Naše děti, naše světy
Kladete si otázku, zda by mělo Vaše miminko spát o samotě, nebo společně s Vámi v posteli? Chcete se dozvědět překvapivá fakta o obávaném SIDS? Víte, kolik času by mělo uběhnout, než vezmete do náruče malého křiklounka? Jak je pro rozvoj kojence doopravdy důležité, když na něj mluvíte nebo mu zpíváte? A proč si ženy na Západě myslí, že je třeba miminko kojit v určitých intervalech, a proč pygmejské miminko saje průměrně každých 12 minut? Na tyto otázky a ještě na mnoho dalších odpovídá ve své knize Naše děti, naše světy, Jak biologie a kultura ovlivňují naše rodičovství (DharmaGaia 2012, Our Babies, Ourselves) americká antropoložka profesorka Meredith F. Smallová. Odpovědi jsou nejen překvapivé, ale mohou dokonce změnit způsob, jímž pečujeme o své děti!


Obal knihy společně s autorkou Meredith F. Smallovou.

Meredith F. Smallová navštíví Českou republiku
Využijte jedinečné příležitosti a zúčastněte se některé z akcí s Meredith F. Smallovou! M. F. Smallová vystoupí s přednáškou na konferenci Aktivní rodičovství v Brně (20. 10., 15.30-17.30 h) a bude podepisovat knihu Naše děti, naše světy v pražské prodejně Brána k dětem (22. 10., 16.45-17.15 h). V pražském Divadle Kampa pak proběhne křest knihy a neformální diskusní večer (18.00-20.30 h.), kterého se kromě Meredith F. Smallové zúčastní také významní zástupci české odborné veřejnosti v oblasti péče o dítě a antropologie.

Tagy: biologie | etnopediatrie | kultura | výchova dětí

Komentáře