Vrána k vráně sedá, stejně jako lyže k vám

Datum publikace: 13.11.2017

Kategorie: Novinky na trhu | Hry a volný čas | Rodiče a děti

I když se vám zdají všechny lyže na pohled stejné a v obchodě na vás padne tíha z toho obrovského počtu párů, odolejte nutkání hrábnout po prvních, jež vám padnou pod ruku. Dejte si s výběrem načas, abyste si odnesli domů takové, jaké se k vám hodí a na svahu vás podrží.

Než vůbec vyrazíte na „lov“, najděte si doma chvilku na zodpovězení několika otázek. Ty stejné vám v obchodě v rámci výběru položí prodavač, je-li kvalifikovaný a zkušený. Buďte k sobě upřímní, v odpovědích se nepřeceňujte ani nepodceňujte.

I Martin s manželkou Petrou vzali do ruky tužky a snažili se poctivě zamyslet – každý za sebe a i za svou dceru sedmiletou dceru Kláru:

● Jak dobře lyžujete?

Jste začátečník, považujete se za průměrného rekreačního lyžaře, nebo byste si troufli poměřit síly se závodníkem?

● Jak často lyžujete?

Trávíte na horách jeden či dva víkendy za sezónu? Jste naopak na sjezdovce pečení vaření?

● Kde převážně jezdíte?

Preferujete upravené sjezdovky, nebo raději drandíte ve volném terénu?

● Co si od lyžování slibujete?

Jste pohodáři, pro které je důležité užít si klid a svařák po obědě? Nebo vám v hrudi bije srdce neohroženého pokořitele černých sjezdovek, i když to třeba zatím není navenek znát? Za dva nebo tři týdny strávené na horách můžete udělat značný pokrok a tomu by měl odpovídat i výběr lyží.

Co si vybere rekreační lyžař Martin?

Martin, (33 let): „Abych pravdu řekl, na lyžích jsem stál naposledy, než se narodila Klárka. Loni jsme sice měli jet loni se známými do Alp, ale žena si měsíc předtím zlomila ruku, takže z dovolené nic nebylo. Ale rozhodli jsme se, že si to letos pořádně vynahradíme. Naplánovali jsme si týdenní lyžovačku a pár víkendů na horách, tak snad to vyjde.“

Martinovým nárokům budou nejvíce odpovídat univerzální sjezdové lyže, které spadají do nejrozšířenější kategorie allmountain. Jako každý rekreační lyžař, který touží po pohodové lyžovačce, nikoliv po sportovních výkonech, s nimi bude jistě spokojený.

Zatímco allmountain lyže jsou značně vykrojené a poměrně měkké, ambicióznější jezdci by měli sáhnout po sportovních a méně vykrojených modelech. Pokud se mezi ně Martin časem zařadí, může si pořídit dnes populární slalomky, které skvěle zvládají krátký oblouk a jsou jako doma na upravených sjezdovkách. Zatáčejí skoro samy, ale daní za to je jejich menší stabilita při vyšších rychlostech. Naopak obřačky jsou odbornicemi na dlouhý oblouk a milují ostrou sportovní jízdu. Stejně jako slalomky však i ony vyžadují upravený terén.

Mýtus 1: Vykrojené lyže lépe zatáčí

Prodavač ukázal Martinovi několik modelů, z nichž dva se mu zalíbily. Ještě ho však zajímalo, jak je to s vykrojením lyží, protože slyšel, že čím je větší, tím lépe lyže zatáčí.

Prodavač: „Je pravda, že vykrojení lyže neboli rádius ovlivňuje točivost lyží. Jenže povahu lyže určuje také jejich délka. Platí tedy, že čím menší mají lyže rádius a čím jsou kratší, tím kratší oblouky dokážou. Krátký oblouk však neznamená, že by lyže snadněji zatáčely.“

Mýtus 2: Čím jsou lyže kratší, tím jsou lepší

Dobře, ale přece platí, že lyže jsou tím lepší, čím jsou kratší, ne? V touze po modelu, který bude snadné ovládat, se Martin jen tak snadno nevzdával.

Prodavač: „Bohužel ani toto neplatí. Kratší lyže se sice možná začátečníkům snadněji ovládají, ale jsou méně stabilní, takže vyspělejší lyžaři by si měli pořídit delší – měly by sahat minimálně po bradu."

Při výběru lyží by však Martina (stejně jako každého jiného kupujícího) měla zajímat šířka lyží a také jejich tvrdost, protože také tyto parametry mají velký vliv na jízdní vlastnosti. Co se týče šířky, v prodeji jsou lyže od 65 do 140 milimetrů, ale on jako rekreační lyžař vystačí se středovou šíří okolo 80 milimetrů. Vzhledem ke své postavě a schopnostem prodavač Martinovi doporučil průměrně tvrdé lyže. Platí totiž, že čím je lyžař lepší nebo těžší, tím tvrdší lyže by měl mít.

Co si vybere Martinova žena Petra?

Petra, (31 let): „Stejně jako manžel jsem i já stála na lyžích naposledy před porodem Kláry. Tím víc se těším, že se snad letos konečně dostanu do formy. Přiznám se, že upravené sjezdovky mě nikdy moc nebavily, a když to šlo, raději jsem jezdila ve volném terénu. Lyže jsem si půjčovala od ségry, teď si ale budu muset pořídit vlastní.“

Petřina volba je jasná: volný terén si žádá pevné, stabilní a odolné lyže z kategorie Freeride/Freestyle. Na sjezdovce si s nimi moc neužije, protože jsou stavěné na to, aby si dokázaly poradit především s hlubším sněhem, boulemi a dalšími typy extrémních povrchů. Petra potřebuje model výrazně širších lyží, aby mohla jezdit i v prašanu.

Mýtus 3: Dámské lyže jsou jen marketingový tah

Petra si vybrala unisex lyže, které jí svými parametry dobře sedly. Bylo jí vcelku jedno, že model nezdobí květinový motiv, ale strohé tmavě modré pruhy. Ze zvědavosti se však zeptala prodavače, zda je skutečně pravda, že existuje i kategorie dámských lyží?

Prodavač: „Tato kategorie není tak zbytečná, jak si myslíte. Samozřejmě technologie použité při výrobě jsou stejné jako u pánských lyží, ale ty dámské se výrobci snaží maximálně přizpůsobit ženským potřebám. To znamená, že kromě přívětivějšího designu jsou dámské lyže měkčí a odlehčené. Mívají též širší špičku a někdy také mírně vyvýšenou patu vázání, jež více odpovídá ženskému postoji. Žádná z úprav ovšem není na úkor výkonnosti.“

Mýtus 4: Ze staré šunky šampióna neuděláte

Petra věděla, že sestra se chystá svoje staré lyže vyhodit, ale přitom má sotva na nové. Říkala jí, ať je zanese do servisu, ale jí to připadalo zbytečné.

Prodavač: „Záleží na tom, jak jsou lyže staré. Jestli byly používané víc než pět nebo sedm let, ani servis žádný zázrak nesvede. Na druhou stranu, dobré nabroušení může proměnit zdánlivě nepoužitelný model v „mrštnou potvoru“. Jinými slovy, profesionálně a pravidelně udržované hrany a skluznice výrazně prodlužují živostnost lyží a jejich výkonnost.“

Pak se zeptal Petry, proč si vlastně sestra lyže nepůjčí, když na nové nemá? Může si je rezervovat na omezené období, ale také odnést domů na celou sezónu. Ve velké a zavedené půjčovně typu pražského Happy Sportu jí poskytnou lyžařský komplet (lyže pro pokročilé až experty + boty + hole) už za cenu od 2890 Kč. Nehledě na to, že tohle řešení má ještě další výhody: dostane lyže po servisu, tedy v perfektním stavu, a po sezóně nebude muset řešit, kam je do příští zimy uloží.

Co si vybere malá Klára?

Klára, (7 let): „Ještě nikdy jsem na lyžích nestála, ale mamka s taťkou mi pořád říkají, jak je to skvělé, takže se ani trochu nebojím. Moje kamarádka Bětka se chlubila, že už sjela červenou sjezdovku, tak doufám, že to taky dokážu. Moc bych chtěla červené lyže.“

Petra s Martinem měli trošku výčitky, že dceru nepostavili na sníh už dřív, ale snad v jejím věku ještě není pozdě. Když už byla řeč o půjčovně, prodavač jim navrhl, jestli nechtějí i Kláře vybavení pouze půjčit? Zajde tam s nimi, půjčovna sídlí hned vedle. Vysvětlil jim, že kdyby dívku lyžování nezaujalo, bude je to stát podstatně méně, než kdyby investovali do nových lyží a bot. Kromě toho, děti rychle rostou, takže by tak jako tak museli příští rok kupovat nové.

Mýtus 5: Vybavení z půjčovny není dost bezpečné

Martin s Petrou netrvali na tom, že by jejich dcera musela mít všechno nové. A zamlouvala se jim varianta celoročního zapůjčení a také to, že Klára získá za příjemné peníze rovnou celým komplet včetně helmy. Hůlky jako začátečník nepotřebuje. Ale upřímně řečeno, obávali se, jestli je půjčované vybavení, které jde z ruky do ruky, dost bezpečné?

Prodavač: „Toho se opravdu nemusíte bát. Jak už jsem říkal, lyže po každé zápůjčce procházejí servisem, takže mnohdy jsou v lepším stavu než ty, které máte již delší dobu doma. Navíc dětem v začátcích skutečně stačí i starší použité lyže.“

V půjčovně vybrali dceři lyže doporučené délky – sahaly jí mezi bradu a kořen nosu. Na delších a kupodivu i na kratších se děti na svahu trápí, protože je pro ně obtížné je ovládat. Pak si Klárka vyzkoušela troje boty, z nichž ty poslední se Petře konstrukčně líbily. Byly dívce sice o trošku větší, ale aspoň je nebudou muset jít za dva měsíce vyměnit.

Mýtus 6: Dětské lyžáky raději větší, aby byla rezerva

Prodavač: „Tak jako vám nedoporučuji delší lyže, špatnou volbou by byly i větší lyžáky. Pro Klárku by bylo náročnější ovládat lyže a mohla by získat špatné lyžařské návyky. Měla by mít lyžařské boty maximálně o jedno číslo větší, než má momentální velikost nohy.“

Martin s Petrou poslechli radu zkušeného. Byli šťastní, že narazili na tak vlídný personál s přehledem. Prodavač jim ušetřil dost peněz i času, takže si stihli vybrat ještě pořádné lyžařské bundy a kalhoty. A zajít do cukrárny, aby ty úspěšné přípravy na skvělý zimní týden na horách, který je čeká, pořádně oslavili.

Tagy: dámské lyže | dětské lyže | půjčovna lyží | půjčovna sportovního vybavení Happy Sport | správný výběr lyží

Čtěte na Rodičům

Komentáře