Vybrat nejvhodnější financování bývá těžší než vybrat nemovitost

Datum publikace: 20.09.2016

Kategorie: Novinky na trhu

Pořídit si byt nebo dům na hypotéku dnes už není nic neobvyklého. Problém ale nastává, pokud neodhadneme svou schopnost splácet nebo si vybereme nevhodný produkt. Proto zde platí víc než kde jinde "Dvakrát měř, jednou řež.". A raději měřit s odbornou pomocí.

Díky nízkým úrokovým sazbám si v loňském roce sjednalo hypotéku více než 100 000 lidí. Kromě nízkých úrokových sazeb je toto číslo způsobeno také snadnou dostupností úvěru. Nabídky těch nejlevnějších, nejflexibilnějších, zkrátka nejlepších hypoték najdete u všech společností, které tyto finanční služby poskytují. Jakmile se však uvážete k nevýhodné hypotéce s dlouhodobou fixací, lze s tím jen velice těžko něco dělat. Podle průzkumů polovina lidí spotřebuje na hypotéku polovinu svých příjmů a desetina lidí dokonce celé tři čtvrtiny. Což může v případě nenadálé situace dovést rodinu do velikých existenčních problémů. Proto je potřeba tak velikou investici, jakou nákup nemovitosti je, pečlivě zvážit, a to včetně všech možných scénářů, které mohou v budoucnu nastat.

Jak nenaletět?

Jak nenaletět?

Pro běžného smrtelníka je při vybírání konkrétního produktu poměrně složité vyznat se v leckdy drobných rozdílech, které však mohou nakonec způsobit velký rozdíl v tom, kolik finálně za svou nemovitost zaplatíte. Samozřejmě můžete ležet několik dní jenom v číslech, obchodních podmínkách a číst různé recenze. Přece jenom je ale lepší nechat si své plány posoudit odborníky. Jestliže nechcete využít služeb finančního poradce, svěřte se některému z webových srovnávačů.

Praktické je například srovnání půjček, zde najdete kromě půjček i porovnání dalších úvěrových produktů, a to jak od bankovních, tak i nebankovních institucí. Kromě srovnávačů jsou zde i praktické kalkulačky na výpočet například výše mateřské, odstupného, čisté mzdy, důchodu nebo různých sociálních dávek.

Pokud se zaměříme právě na hypotéky, pak jsou zde jednoduchou formou vysvětleny všechny možné typy tohoto produktu – klasické bankovní hypotéky, hypotéky bez dokládání příjmů, hypotéky bez registru nebo Americké hypotéky. Můžete tak zvážit, která forma je pro váš konkrétní případ ta nejvhodnější a pak už jen pomocí srovnání hypoték najít ústav, kde dostanete opravdu ty nejlepší podmínky. Z webové stránky Coolpujcky.cz pak můžete rovnou zaslat žádost do konkrétní instituce.

Určitě je také dobré zorientovat se v problematice a sledovat nezávislé finanční servery, jako je například www.finance.cz. Zde najdete plno informací a rad z finančního prostředí, takže při schůzce s úvěrovým pracovníkem budete mít mnohem jasněji, o čem právě hovoří.

Správné posouzení bonity prospěje oběma stranám

Reklamy a nabídky se mohou od reality výrazně lišit. Jak moc, se většinou dozvíte právě až na schůzce v bance. Ono vzít si běžnou hypotéku do 70 % hodnoty nemovitosti, v případě, že žádáte s partnerem jako manželé a máte oba stálý příjem, není většinou vůbec složité a úrokovou sazbu z reklamního letáčku bez problému dostanete. Jakmile však nastanou určité „komplikace“ – a že jich může být: manželka na mateřské dovolené, nízký odhad ceny nemovitosti, pracovní poměr na dobu určitou, …, velice lehce pak nastane situace, že původně nízká úroková sazba se s každým dalším „ale“ navyšuje, anebo že dokonce nebudete ohodnoceni jako dostatečně bonitní a banka vaši žádost o úvěr zamítne. Pak máte dvě možnosti – racionálně zvážit, zda vás svým rozhodnutím opravdu banka neochránila před velkými finančními potížemi v budoucnu, nebo se poohlédnout jinde. Mezi nabídkami nebankovních institucí je však potřeba vybírat ještě opatrněji.

Když najdeme své vysněné bydlení, je pak velice těžké udržet city na uzdě a posoudit své finanční možnosti čistě racionálně. Naštěstí webové výpočty nejsou city ovlivněny, a proto nám mohou být velice užitečným pomocníkem a ochránit nás před tím, aby se z našeho bydlení snů nestala noční můra.

Tagy: cool půjčka | finance | hypotéka | půjčka

Čtěte na Rodičům

Komentáře