Jak vybírat dětské botičky s ohledem na zdraví těch nejmenších

Datum publikace: 15.09.2017

Kategorie: Batole | Vývoj předškoláka | Oblečení pro děti

Jdeme-li s dítětem vybírat botičky, měli bychom jakožto svědomití rodiče myslet především na jejich zdraví. Rodiče se vždy snaží dát svým dětem to nejlepší a ani při výběru nových bot by ve své snaze neměli polevovat. Velmi často se totiž stává, že rodiče při výběru zazmatkují a pořídí své ratolesti špatné botičky, které nejsou pro zdraví malých dětí vůbec vhodné.

Špatně zvolená dětská obuv může mít na zdraví našich drobečků negativní dopad. Je tedy potřeba být v tomto ohledu důslední a pečliví, protože jedině tak nesáhnete vedle a dítěti nepořídíte boty, které by mohly ublížit jeho pohybovému aparátu nebo mít možná ještě horší zdravotní následky.

Podle čeho vybírat dětské botičky?

Plánujete pořídit svému dítěti nové botičky a nevíte, čeho se při jejich výběru držet? Máte strach, že se rozhodnete špatně? Děsí vás představa, že byste nevhodnou obuví způsobili svému dítku nějaké problémy? Máme pro vás několik užitečných rad, kterých se můžete držet. Za tipy podložené mnohaletou praxí děkujeme českému výrobci dětských botiček FARE.CZ.

Bota musí padnout jako ulitá

Základním předpokladem je fakt, že bota dítěti padne doslova jako ulitá - a to jak do šířky, tak i do délky. Na přední straně musí být volný prostor cca 10 - 15 mm, tzv. nadměrek. Jedná se o rezervu, která zajistí volný pohyb prstíčků při prodloužení nohy během chůze i prostor pro možný růst dětské nožičky. Při výběru bot se nelze spoléhat pouze na domluvu s dítětem. Typická otázka „tlačí tě ta botička někde“? je zavádějící. Děti mají nižší práh bolesti a s největší pravděpodobností vám odpoví, že je bota netlačí i v případě, kdy je tlačit bude. Mnohem lepším postupem je změření délky nohy, což vždy provádějte ve stoje a vždy změřte obě nožičky. Vzdálenost se měří od nejzazšího bodu patního oblouku ke konci nejdelšího prstu.

Tvar a materiál

Při výběru dětských botiček se ohlížíme především na tvar a materiál. Co se týče tvaru, ideální je kulatá špička. Jedině ta dokáže dětským prstíkům zajistit dostatek prostoru, naopak špičatá obuv může způsobit deformaci prstů - například vybočený malíček, kladívkové prsty nebo vbočený palec. Co se týče svršku, přikláníme se k přírodním materiálům. Je důležité, aby dětské boty byly dostatečně prodyšné a měkké. Botičky se musí přizpůsobit anatomickému tvaru dětské nožičky.

Hmotnost a ohebnost

Na co se při výběru dětských bot často nemyslí, je jejich hmotnost. A to je škoda. Boty pro děti nesmí být ani příliš vysoké, ani příliš těžké. Čím těžší botičky, tím náročnější chůze pro vašeho prcka - a s ohledem na to, že dítě udělá za den až 20 tisíc kroků je určitě rozumné vybírat opravdu lehké botičky. Zapomínat by se nemělo ani na ohebnost bot, která je nejdůležitější právě v místě, kde se nožička při chůzi ohýbá - tzn. v oblasti prstních kloubů. Bota by neměla být tuhá a nepoddajná, protože by mohla mít za následek brzkou únavu dítěte, mohla by narušit komfort a především pak způsobit nezdravý vývoj nohou.

Stélka a opatek

Na závěr se ještě zmíníme o stélce a opatku, což jsou dvě další důležitá kritéria pro správný výběr dětské obuvi. Spousta rodičů si myslí, že se dětem nožičky nepotí. Jenže chyba lávky - potí a především pak ploska nohy. Proto u botiček hlídejte, zda mají vnitřní nášlapnou část vybavenou stélkou nebo alespoň vkládací vložkou vyrobenou ze savého materiálu. Rovněž dejte pozor, zda se dítěti nožička v botě nehýbe. Boční pohyby patní části nohy jsou nezdravé, nožička musí být dokonale fixována.

Výběr kvalitních dětských bot najdete na www.fare.cz.

Tagy: dětské boty | jak vybrat obuv | správný výběr bot

Čtěte na Rodičům

Komentáře