Výpočet ovulace

Datum publikace: 25.01.2013

Kategorie: Ovulace

Ovulace je označení pro uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Výpočet ovulace se používá především v rámci plánovaného rodičovství a slouží ke stanovení plodných dní, tedy dní, kdy je žena schopna otěhotnět.

Pravidelný menstruační cyklus
Výpočet ovulace má smysl provádět pouze u žen, které mají pravidelný menstruační cyklus. Při pravidelném menstruačním cyklu začínají plodné dny 2 až 3 dny před ovulací a končí jeden den po ovulaci. Termín ovulace umožňuje vypočítat ovulační kalkulačka, kterou najdete na mnoha portálech pro ženy. Když zadáte délku svého menstruačního cyklu a termín Vaší poslední menstruace, kalkulačka Vám spočítá datum Vaší příští ovulace.

Nepravidelný menstruační cyklus
Pokud má žena nepravidelný menstruační cyklus, termín ovulace lze pouze odhadnout na základě faktu, že k ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu. Tento odhad však bývá velice nepřesný, a proto je v případě nepravidelného menstruačního cyklu lepší, zjistit termín ovulace provedením ovulačního testu. Ovulační testy jsou běžně k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Jsou velmi spolehlivé, podobně jako u těhotenských testů se spolehlivost ovulačních testů pohybuje kolem 99%.

Přečtěte si také

Tagy: menstruace | menstruační cyklus | ovulační testy

Komentáře