I rozvod manželství může proběhnout v klidu – bez hádek a naschválů

Datum publikace: 20.6.2018

Kategorie: Vztahy | Partnerské vztahy | Mezilidské vztahy

Rozvod manželství není vždy procházka růžovým sadem, ba spíše naopak. Když to spolu partnerům ve společném životě neklape, je rozumnější, když si nadále nebudou sypat sůl do rány a rozhodnou se pro rozvod. Komplikace může nastat v případě, kdy spolu mají děti – pro ty chce přece každý rodič jen to nejlepší.

I když si mnohdy rodiče uvědomují, že rozvod sám o sobě bude pro děti hodně těžký od první chvíle, kdy se o rozvodu dozvědí, ještě více jim nastalou situaci znepříjemní emocemi, které do rozvodu vkládají a kvůli kterým se společně nedokážou dohodnout. Vznikají tak spory, manželé si dělají naschvály a nejvíce to odnáší právě jejich děti, které přece za nic nemůžou.

Lze se rozvést bez hádek?!

Určitě. Někteří partneři se rozvedou, aniž by u toho museli tropit scény, ba co víc, dokážou se dohodnout ve zcela přátelském duchu. Bohužel velice často jsou zde případy, kdy se do všeho zamíchají emoce, pocit zhrzení a křivdy nebo dotčené ego, hádky, naschvály… A problém je na světě.

Možná i vy uvažujete nad rozvodem, možná už v rozvodovém řízení jste a už teď víte, že se s bývalým partnerem zkrátka po dobrém nedohodnete. Každý z vás si hájí své zájmy a myslí svým způsobem jen na sebe a z toho prostě cesta ven nevede. A to se týká i názorů na opatrovnictví a hlavní slovo v rozhodování o výchově dítěte.

Jděte na to s pomocí profesionálů

Pro řešení rodinných sporů v klidu a bez hádek slouží mediace. Jedná se o proces mimosoudní dohody, to znamená, že jejím cílem je nalezení řešení vyhovujícího pro obě strany, aniž by muselo dojít na dlouhé a nepříjemné tahanice po soudech, nebo prohloubení vztahové krize. Mediaci vede zkušený mediátor, což je nezaujatá osoba, která se nenaklání ani k jedné straně. Naopak v případě rodinné mediace často myslí na zájmy opomíjených, tedy dětí.

Rodinná mediace vám může pomoci dohodnout se před rozvodem nebo i po něm tak, aby z toho obě strany vyšly jako vítěz. Řešit zde budete své zájmy i zájmy dětí, dohodnete se na výchově, střídání dětí ve vaší péči i dalších náležitostech, na kterých byste se sami dost možná nikdy nedokázali dohodnout.

Proč je mediace dobrá volba?

Důvodů, pro které stojí za to rozhodnout se pro mediaci, může být hned několik. My zmíníme například rychlost celého procesu – určitě tím ušetříte spoustu času. Profesionální mediátor dá rovnocenný prostor oběma stranám, aby vyjádřily svůj názor a pomůže jim najít takové řešení, které bude férové pro oba zúčastněné.

Ceník mediace je různý, většinou bývá založený na hodinové sazbě, přičemž doba jednoho společného sezení bývá cca 3 hodiny. Samozřejmě záleží na náročnosti jednání, na počtu problematických témat a na vůli obou stran k tomu se dohodnout.

Tagy: ceník mediace | Mediace | profesionální mediátor | rodinná mediace | zkušený mediátor

Komentáře