Jak lépe pochopit své maličké

Datum publikace: 19.04.2016

Kategorie: Vývoj dítěte | Rodiče a děti | Péče o miminko

Každá maminka chce pro své děťátko to nejlepší. A je bezradná, když dítě pláče a maminka netuší proč. „Kdyby to jen šlo, abychom si to mohli říct, viď…“ pomyslí si často. Kdy se batolátko začne pouštět do prvních slov, však úplně urychlit nemůžeme. To ví maminky více dětí, že i když se všem věnovaly stejně, každé začalo mluvit jindy. Výraznou pomocí je tak pro mnoho rodičů znakování.

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Jejich mozek se však rozvíjí ohromnou rychlostí a s tím se také rychle rozšiřují jejich zájmy a potřeby. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Jak miminko roste, tak možnosti, co potřebuje, velmi rychle nabývají. Jednak už je rozdíl mezi hladem a žízní, dále může chtít kaši, banán, křupky, cokoliv, co zná anebo vidí u druhých. Stejně tak je to s žízní – může chtít mléko, čaj, vodu, džus... A to jsme jen u jídla a pití.

Občas odhadneme, co naše maličké vyžaduje, ale většinou – ruku na srdce – nemáme šanci a vnucujeme mu pak něco, co vlastně vůbec nechtělo. Pokud ovšem nemáme nějakou náhradní formu komunikace. Mnoho rodičů takovou mezeru, kdy už dítě touží komunikovat, ale ještě mu není rozumět, pokrylo znakováním. Díky němu děti dokážou říct nejen, co potřebují, ale hlavně, co je zajímá, protože to je právě ta oblast komunikace, kterou je díky znakování možné rozvíjet před tím, než přijdou slova. Znakování neslouží rodičům, kteří svému dítěti nerozumí, ale těm, kteří mu rozumí, a proto vidí, kolik jim toho ještě jejich miminko či batolátko chce říct, a cítí potřebu si možnosti komunikace rozšířit.

V jakých situacích se znakování nejvíce osvědčí?

Co dítě zaujalo?

Příkladů z této kategorie je mnoho, dítě například ukazuje z balkonu na ulici a zaujala ho lampa (odhadněte to z toho všeho, co na ulici je), nebo ukazuje z okna letadlo, které z našeho úhlu vůbec vidět není. Nebo namíří prstík třeba na kostel a líbí se mu hvězdičky ve výzdobě. Možná to jsou pro někoho maličkosti, ale když to zažijete, uvidíte, jak úžasně chytré a vnímavé je vaše dítě, jak dokáže konkrétní koncepty pochopit a najít je v jiné podobě a také jak pestrý je jeho svět. Většinu rodičů takové momenty přimějí k častějšímu a zajímavějšímu povídání s dítětem. Znakující děti prostě na rodiče mluví častěji. To potvrdila i maminka, která vychovala dvě starší děti bez znakování a se třetím znakovala. S úsměvem si "stěžovala", že s tím třetím si na procházkách v parku rozhodně neodpočine, jako tomu bylo se staršími. Malý znakující kluk neustále sdílí, co vidí a dokonce i to, co viděl včera. Jak by vám bez znaků mohl třeba říct, že tady u toho křoví včera viděl kočičku?

Online znakování

Čemu všemu dítě rozumí a co vnímá, i když na něj nemluvíme?

Takové momenty určitě znají i rodiče bez používání znakování. Mluví dospělí mezi sebou. Dítě najednou zachytí slovo, které zná, a začne dělat svůj naučený zvuk. Je dobré, když nám dítě připomene, že i když ještě nemluví, tak už rozumí a hlavně poslouchá a všeho si všímá. Jeden tatínek mezi řečí s kamarádem prohlásil o nějaké herečce, že je to kočka, a miminko už znakovalo kočičku. Vzpomeňme si na to dříve, než se doma začneme před dětmi hádat.

Je nesmírně zajímavé zjistit, jak děti přemýšlejí a chápou souvislosti. Znakování vám k tomu pomůže. Často se třeba stává, že děti použijí znak, který s něčím souvisí, aby vám ukázaly, že ví, o co jde. Dítě může například ukázat na kočárek nebo postýlku a ukázat znak "spát" nebo na sporák a ukázat znak "pálí". Jedna maminka vyprávěla, že její dcera dokonce znak "pálí" začala používat pro červenou barvu. A další roztomilý příklad: 18měsíční chlapeček ukazoval na velikonočního beránka na stole a znakoval "zubní kartáček" – beránek měl totiž v čumáčku větvičku rozmarýnu.

Díky těmhle připomenutím vnímavosti a rozumu mají znakující rodiče větší tendenci rozvíjet respektující vztah se svým dítětem a považovat dítě za plnohodnotného člena rodiny. Ne jen za miminko, což vede k další spoustě pozitiv ve výchově.

Znakování

Jak se dítě cítí?

Čím dříve dítě dokáže komunikovat, tím dříve je schopné komunikovat i o svých pocitech. Díky znakování dochází k situacím, které vedou k větší důvěře a ještě většímu sblížení mezi dítětem a rodiči. Například dítě dostane nějakého plyšáka, se kterým si celý den hraje. V noci se vzbudí s pláčem, a když vejdete do pokojíčku, tak stojí v postýlce a ukazuje na poličku, kde je plyšák. První vaší reakcí asi bude, že ho chce, a tak už po něm saháte, když vám znakem ukáže, že se ho bojí. Plyšák totiž v noci vypadá jinak než ve dne. Díky znakování se posílila důvěra nemluvněte v to, že mu jeho blízcí rozumí. Zkuste si představit, že ukazujete na pavouka a říkáte, že se ho bojíte, ale váš průvodce mluvící jinou řečí vám ho s úsměvem podá do ruky…Zkrátka je lepší, když si navzájem rozumíme.

Význam znakování potvrzuje i tato historka: babička hlídala vnučku, která se náhle rozplakala. Babička ji utěšovala v domnění, že se jí asi stýská po mamince. Vnučka ale vrtěla hlavou a ukazovala, že se zlobí. Babička nechápala. "A co tě tak rozzlobilo?" ptala se. "Pes" zněla odpověď znakem. Babička pak zjistila, že pes vnučce sebral oblíbenou hračku. Bez použití znaku by se možná babička snažila vnučku utišit a ta by se rozčilovala ještě více – nejen, že jí pes sebral hračku, ale ještě jí babička nechápe.

Chcete znakování také zkusit? Není to těžké, ale posbírat střípky informací po internetu nebo od kamarádky nestačí. Chodit někam na kurzy bývá pro maminky malých dětí většinou složité. Proto je ideálním online kurz, kde se o znakování dozvíte vše potřebné. Bylo by přece škoda, aby vám nádherné, ale tak krátké období v životě vašeho dítěte uteklo bez toho, abyste spolu sdíleli vše, co jen jde.

Tagy: děti a rodiče | znakování dětí | znaková řeč

Čtěte na Rodičům

Komentáře