Péče o novorozence: krmení a koupání

Datum publikace: 31.8.2012

Kategorie: Péče o miminko

Přinesla jste si z porodnice své první miminko? Připadá Vám neuvěřitelně bezbranné a křehké a máte obavu, jak v roli maminky obstojíte? Naše rady ohledně péče o novorozence Vám jistě pomohou.  

Novorozenec většinu dne prospí
Novorozeně obyčejně většinu času prospí, a to až 22 hodin denně. V době, kdy nespí, se krmí, je koupáno, přebalováno nebo chováno. My jsme se v tomto článku zaměřili na krmení a koupání.

Krmení miminek
Pokud jde o krmení, nejvhodnější je mateřské mléko. Jestliže není kojení možné, existuje několik alternativ umělých mlék. Děti s vrozenou dispozicí k alergiím by měly dostávat hypoalergenní mléka. Mezi jídly by měla být dodržována pauza 3 hodiny v případě, že krmíte umělým mlékem nebo jím dokrmujete, a 2 hodiny, pokud plně kojíte. Mateřské mléko dítě rychleji stráví. Děti se obyčejně samy budí hlady a dožadují se mléka. Pokud se dítě narodilo o něco dříve, anebo má novorozeneckou žloutenku, může být problém, ho na krmení vzbudit. V tom případě pak lze mléko odstříkat a nakrmit dítě ze stříkačky. Dětem s nízkou porodní váhou, anebo těm, které hůře prospívají, doporučí pediatr výživnější mléko, např. Nenatal.            

Koupání miminek
Koupání každý den není nutné, zejména pokud má dítě suchou pokožku. Jen zadeček a genitálie byste měli mýt každodenně. Zásady bezpečného koupání Vás naučí v porodnici. Místnost, kde koupete, by měla být teplá. Po koupání nezapomeňte nanést krém proti opruzeninám, vyčistit lihovým tamponkem pupíček a namazat miminko olejíčkem. Nehty v prvních týdnech raději nestříhejte. Novorozenci nemají koupání moc rádi, to se ale s věkem změní. Náš tip: Koupejte dítě ve stejnou hodinu před krmením a pochováním, zvykne si tak na příjemný rituál, který ho bude uklidňovat, a navodí mu dobrý spánek. Používání mýdla či gelu v prvních týdnech života není třeba.  

Poradna u pediatra
Nezapomínejte, že pediatrická poradna, kam s miminkem docházíte, není jen k tomu, aby si dítě zvážili, změřili a zapsali to do tabulek, ale slouží k tomu, abyste se zde mohla zeptat na vše, co Vás zajímá, ohledně péče o novorozence.

Přečtěte si také

Tagy: péče o novorozence

Komentáře