Pětiměsíční miminko už může jíst tuhou stravu

Datum publikace: 18.05.2012

Kategorie: Pětiměsíční miminko

Pětiměsíční miminko už může začít jíst jednopruhovou tuhou stravu. Pokud je však plně kojeno, získá dostatek živin z mateřského mléka.  Miminko dělá velké pokroky v rozvoji pohybových dovedností i společenského rozvoje.  

Pětiměsíční miminko a pohyb
Pětiměsíční miminko bravurně zvládá přetáčení na bříško i zpátky na zádíčka. Některá miminka se umí dokonce plazit, anebo přitáhnout do sedu. Na sezení je však ještě příliš brzy. Setrvávání vsedě není žádoucí především z hlediska správného vývoje páteře. Pětiměsíční miminko by nemělo sedět v autosedačce ani v židličce déle než 2 hodiny bez přestávky. Naopak by mělo miminko co nejvíce času trávit na hrací dece, kde má dostatek prostoru k tomu, aby se mohlo převracet a kopat nožičkama ručičkama. Pohyb je pro miminko velmi důležitý, pomáhá předcházet nadýmání a bolestem bříška.     

Přechod na tuhou stravu
Pokud je pětiměsíční miminko plně kojeno, nepotřebuje kromě mateřského mléka žádné další potraviny. Pokud ne, je čas, začít s prvními příkrmy, jako je vařená mrkvička, anebo strouhané jablíčko. Většina miminek preferuje sladkou chuť, na kterou je zvyklé, proto často mrkvičku prskají. Za měsíc už můžete dát miminku kukuřičné křupky (samozřejmě nesolené a bez příchuti) nebo kousek rohlíku.  

Jak miminko komunikuje a tráví den
Pětiměsíční miminko vědomě používá pláč k tomu, aby dosáhlo svého.  Komunikuje také pomocí gestikulace, například k Vám vztahuje ručičky, když chce vyzvednout z postýlky a chovat. Rádo se nechává nosit po bytě a prohlíží si se zájmem interiér. Když je samo v postýlce, dokáže se zabavit, a to nejen hračkami, ale také svými prstíky nebo nožičkami. Když má dobrou náladu, samo pro sebe žvatlá. Pokud se mu někdo cizí nelíbí, může dát svou nelibost najevo pláčem. V noci dokáže spát v kuse i 10 hodin. Ne každé, některá se budí na jídlo ještě během noci, a to především kojená miminka.  

Přečtěte si také

Tagy: pětiměsíční miminko

Komentáře