14 dnů po porodu mám málo mléka a neví, zda dcerka prospívá

MAJA3
10.11.2011

Dobrý den paní doktorko, chci ze poradit ohledně prospívání. Mám dceru 14 dní po porodu, mléka mám málo-stejně jako u syna. A tudíž musíme přikrmovat. Dceru přikládám každé dvě hodiny-jak se budí-nechám ji vypít všechno mléko z obou prsů, a teprve pak přikrmujeme. Nutrilonem1 forte- po obyčejném jen plakala a pila pořád další a další-až ji to teklo ušima :-)ale plakala pořád. Příkrmu vypije 60ml.Přes den co 2 hodiny v noci co 3. Přesto nám přibrala jen 50g! ta týden. Více příkrmu nevypije- zkoušeli jsme dvakrát přidat a po částech nechat vypít, ale všechno co bylo navíc, vyblinkala. Takže to není cesta.Při narození měla 4500g a 53cm ve 14 dnech 4650g.Já přikládám jak to jen jde-pokud nespí, piju čaj pro kojící matky, mám dostatek tekutin, ale více mléka nevyprodukuji. U syna tomu bylo stejně-měl taky 4400g a 53cm.Byl taky dokrmován ale prospíval. Děkuji za odpověď Majda

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
14.11.2011

Majdo, dobrý večer, mne se zdá, že dcerka prospívá více než výborně! Vždyť každé dítě poklesne po porodu na váze, předpokládám, že Vaše dcerka šla ke 4200 g, tzn., že z porodnice šla třeba se 4300 g (4. den po porodu), tzn., že za 10 dnů přibrala okolo 350 g. To je více než dost.

Rozhodně není možné říci, že máte málo mléka 14 dní po porodu. Spojte se s laktační poradkyní, která by na Vás koukla, vysvětlila Vám správnou techniku kojení, jak umožnit dítěti efektivní sání. Zkuste se tak lehko nevzdat a nedávat plné dávky dokrmů. Pokud bude dokrm potřeba, tak je možné ho podávat přímo u prsu a tím u dítěte podporovat snahu sát pořádně z prsu, tím také dojde ke stimulování laktace.

Podle čeho jste usoudila, že máte málo mléka? To je tak velmi vzácný jev, který je navíc možné opravdu objektivně zjistit až mnoho týdnů po porodu...Pokud jste nezkoušela několik týdnů odsávat mléko 8x denně elektrickou odsávačkou, každé prso 10-15 minut, tak není možné prohlásit, že je mléka málo. Ono ho málo bude, když bude dítě dostávat takto velké dokrmy a nedostane šanci se naučit z prsu pít. Tohle je opravdu komplexní problém, chcete-li zkusit se rozkojit, tak je nutné, aby s Vámi pracovala některá z kolegyň osobně. Seznam najdete na www.kojeni.cz . Já jezdím v rámci Severomoravského kraje.