Jídelníček 14 měsíční dcerky

Inka
10.04.2012

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak postupovat v případě odmítání masozeleninového příkrmu u 14 měsíční dcery.Asi před měsícem začala odmítat oběd, jedla méně a méně až jsme se dopracovali k max. 2-3 lžičkám /jsou dny kdy nesní ani to/ a to většinou jen zeleniny. Jogurty, kaše ovoce, pečivo papá pěkně, jen ty obědy zcela bojkotuje. Zkoušela jsem všelijaké fígle, krmila se sama, já jí jen pomáhala, krmila mě a já zase dcerku, papala ručičkama, jedli jsme ze společného talíře...Žádný velký a hlavně dlouhodobý úspěch jsem neměla. Už mě nenapadá, co dalšího zkusit. Dělala jsem i větší pauzu mezi dopolední svačinkou a obědem,aby měla opravdu hlad ani to nezabralo. Možná jsem udělala chybu, že jsem jí asi dvakrát dala jogurt nebo přesnídávku, když nic nesnědla. Ale ani se teď ničeho nedožaduje, pokud nepapá, jídlo odnesu a nedostane nic, až svačinku.Prý je to jen přechodové období, ale mě se zdá, že nějak nepřechází.. Ještě bych se ráda zeptala, kdy začít dávat normální oběd, co vařím pro mě a manžela, dcerce stále vařím zvlášť, okolí na mě tlačí, ať už jí dávám všechno, co jíme i my, že třeba začne obědy zase normálně papat. A do třetice bych se chtěla poradit, zda má dcerka dostačující jídelníček. Ráno kolem 7 hod. 210ml Nutrilonu, hned potom půl krajíčku chleba, či 1/4 rohlíku s máslem nebo Lučinou. Kolem 10 hod. bílou Hollandii s ovocem, kolem 14 hod. oběd(vždy nějakou zeleninu, maso nebo vajíčko a přílohu), kolem 16:30 ovoce nebo přesnídávku a v 18:30 kaši. Za den Vypije cca 300-400 ml vody nebo naředěné šťávy z pomeranče. Váží 9kg a měří 73cm. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
16.05.2012

Dobrý večer přeji, přešla bych plně na rodinnou stravu. Dítě je již velké, není důvod ji omezovat a navíc - takto staré dítě se učí nápodobou, takže by to mělo fungovat. Prostě jezte spolu a dejte dítěti to, co jíte Vy. I nové výzkumy ukazují, že není vůbec žádnou výhodou vynechávat nějaké potraviny z jídelníčku, dítě to nijak nechrání před vznikem alergií, spíše způsobí citlivost.

Co se týče jídelníčku, tak bych zrušila Nutrilon, zbytečně platíte za umělé mléko, dejte normálně kravské mléko. UM je jen marketingový tah, po půl roce věku již nemá význam ho podávat, výživové potřeby pokryjete přirozenější formou - běžné mléčné výroby, výborné jsou hlavně kysaná či jogurtová mléka, tvaroh atd. UM je opravdu zbytečné.

Na tekutinách je potřeba přidat, léto se blíží.