Výživa a časté noční buzení u 7 měsíčního dítěte

Jahoda77
21.11.2011

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně výživy mého 7měsíčního syna - 10 kg/77 cm, porodní váha 3,3kg/50 cm. Malý prospívá výborně,je kojený,v 6měsících měl již 6zubů a od té doby začaly problémy se spaním-do té doby se mi budil co 3hodiny na kojení.Od konce pátého měsíce dáváme na vaši radu příkrmy, teď má již 3xdenně,kolem šesté hodiny kojení, cca v 9hodin ovoce,ve 12 hodin zelenina/maso,někdy mezitím ještě kojení, 14,30 kojení, 17,30 banán/sušenky/kojení,19 hodin kaše-až 200 ml, za celý den vypije ještě cca 250 ml čaje/vody.Po kaši málokdy sám usne, pokud ještě kojím, probudí se za další hodinu a celou noc asi po 2 nebo jedné hodině kdy se okamžitě převalí na bříško na kterém neumí usnout a brečí-toto posledních 14 dnů, vybrečet nepomůže, pouze další kojení, nevím jestli mu nerostou další zuby nebo mám večer již méně mléka, které ho nezasytí, vím ale, že ostatní děti po takové dávce kaše spí i celou noc. Děkuji za radu.

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
24.11.2011

Dobrý večer, nejdříve bych chtěla upozornit, že s těmi příkrmy hodně pospícháte. V 7 měsících stačí bohatě 2 příkrmy. Vy dáváte 4 příkrmy a tím pádem je kojení velmi vytlačeno. V tomto věku by mělo kojení převládat (tak 4 kojení). Určitě bych vycouvala. Ono totiž omezování kojení a jeho nahrazení příkrmy mohou být důvodem, že se dítě v noci kojení dožaduje. Jednoduše není připraveno na tak razantní omezení kojení. Příčinou mohou být i zoubky, ale také třeba neklidné zažívání (hodně příkrmů = větší zátěž pro zažívání mimča). A když už je dítě z některé z výše uvedených příčin vzhůru, tak příroda ho chudáka nutí procvičovat nově nabyté dovednosti a pěkně je trénovat (tj. to otáčení na bříško) i když třeba ani nechce.

Já bych tedy zkusila omezit ty příkrmy a zase více kojit. Vybrečet takto malého prcka určitě ne, on Vám pláčem dává najevo, že má nějaký problém a potřebuje ho řešit. S kým jiným než s mámou? Můžete s ním spát v jedné posteli, můžete ho mít hned vedle Vaší postele v postýlce a při neklidu ho utišit hlazením, tichým konejšením hlasem, držením na ručku, případně pochováním. Kojení je ale také dobrou volbou. Blíží se období separační úzkosti, kdy se dítě bude chtít ujišťovat každou chvíli, že zde jste pro něj.