Výživné mléko při kojení 16 měsíčního dítěte?

Hanscha
06.06.2011

Dobrý den. Stále kojím svoji 16 měsíční dcerku. Kojím ji 4krát denně. Ráno po probuzení, před poledním spánkem, v podvečer a večer před uložením ke spánku. Je možné, aby již mléko nebylo tak výživné? Dcerka kromě kojení dostává všechna denní jídla (i něco málo ke žvýkání mezi jídly) a přesto by neustále jedla. Jak je to s výživou ženy kojící batole? Je stále nutný vyšší energetický příjem oproti nekojícím ženám? Nejím totiž již tak vydatně jako za plného kojení. Někdy se vlivem uspěchaného dne i "šidím". Děkuji za odpověď.

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
08.06.2011

Dobrý večer, mléko není méně výživné - stále se přizpůsobuje aktuálním potřebám dítěte, stále je velmi hodnotné. Ale v tomto věku je to už pouze doplněk stravy, z výživového hlediska to už dítě bez MM zvládne. Zde je to již spíše psychická stránka. Ale MM má stále i svou významkou imunologickou hodnotu. Jak dlouho budete svou dcerku kojit záleží především na Vás. Vyhovuje-li Vám to, tak si to užívejte.

Jíst už můžete v podstatě běžně - tzn. pestrá, vyvážená strava, není nutné už nějaké specifické potraviny ze stravy vyřazovat, dítě by mělo zvládnout vše.