Porodní bolesti a strach z porodu

Datum publikace: 26.04.2012

Kategorie: Porod

Porodní bolesti představují hlavní příčinu, proč mají budoucí maminky strach z porodu. Na následujících řádcích jsme pro Vás připravili odpovědi na nejčastěji kladené otázky, které se týkají porodních bolestí.  

Co způsobuje porodní bolesti? 
Porodní bolesti jsou vyvolány stahy děložní svaloviny, tzv. kontrakcemi, jejichž cílem je vyvolat porod. Kontrakce mají usnadnit příchod miminka na svět.    

Jak si mohu od porodních bolestí ulevit? 
Existuje několik způsobů, jak si od porodních bolestí ulevit, ovšem s různou účinností. Některé z nich, jako je horká sprcha, lázeň, anebo cvičení na míči, jsou součástí samotné předporodní přípravy. Maminkám, které mají velkou obavu z porodních bolestí, se aplikuje lokální anestezie v podobě epiduralu. Cílem je znecitlivění nervů. Pokud si přejete rodit s epiduralem, sdělte své přání porodníkům předem. Pozor, v některých porodnicích se toto anestetikum nepodává.   

Jsou porodní bolesti u druhého dítěte menší? 
To nelze jednoznačně říci. Příchod druhého dítěte na svět bývá rychlejší, není to ovšem pravidlem. Důležitou roli zde hraje také psychický stav rodičky, která ví, co může od porodu očekávat. Zkušenosti z minulého porodu ji mohou uklidnit, anebo naopak více vystresovat.

Jak porodní bolesti poznám? 
Poznat porodní bolesti bývá někdy komplikované. V zásadě lze říci, že se jedná o pravidelné kontrakce dělohy, jejichž intenzita se postupně zvyšuje. V případě pravidelných kontrakcí, které se opakují v 10minutových intervalech je čas vyrazit do porodnice.  

Co jsou to nepravé porodní bolesti?
Pravé porodní bolesti jsou často zaměňovány s tzv. nepravými, kterým se také říká poslíčkové. Jedná se o nepravidelné kontrakce, které bezprostředně nevedou k porodu, tělo se na porod pouze připravuje. Některé maminky mohou trápit nepravé porodní bolesti již od 7. měsíce těhotenství. Na rozdíl od pravých kontrakcí však bývají méně bolestivé. 

Přečtěte si také

Tagy: porodní bolesti a jejich průběh

Komentáře