Předčasný porod, jeho následky a příčiny

Datum publikace: 23.5.2012

Kategorie: Porod

Předčasný porod je porod, při kterém se dítě narodí mezi 23. a 37. týdnem těhotenství. Předčasně narozené děti ještě nemají zcela vyvinuté všechny životně důležité orgány (především plíce), a proto vyžadují intenzivní nemocniční péči. Díky možnostem moderní medicíny má čím dál více předčasně narozených dětí šanci na přežití a po překonání počátečních obtíží na zdravý vývoj.   

Následky předčasného porodu
Pokud se dítě narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství není považováno za donošené a jedná se o předčasný porod. Předčasně narozené děti (mezi 23. a 37. týdnem těhotenství) mají nízkou porodní hmotnost i tělesnou teplotu (proto žijí v inkubátorech), nemají ještě zcela vyvinuté všechny životně důležité orgány (plíce, mozek, játra), a hůře se adaptují na nové prostředí. Z těchto důvodů vyžadují intenzivní nemocniční péči. Díky možnostem moderní medicíny má čím dál více předčasně narozených dětí šanci na přežití a po překonání počátečních obtíží na zdravý vývoj. Nemocniční zařízení umožňují pobyt matky s dítětem a kojení i po dobu mnoha týdnů.

Čím později, tím lépe
Přesto samozřejmě není předčasný porod považován za žádoucí. Předčasně narozené děti mají do vínku dán handicap navíc, který musí překonávat. Jako děti pak mohou být častěji nemocné, anebo trpět některou z fyzických nebo duševních vad. Možná jste se setkali s tvrzením, že je lepší, když se dítě narodí v sedmém měsíci, než kdyby se narodilo v osmém, je to ale nesmysl. Do ukončeného 37. týdne těhotenství platí čím později, tím lépe.      

Příčiny předčasného porodu
Nejčastější příčinou předčasného porodu je bakteriální infekce matky, anebo vyvolání zvýšené děložní aktivity, což má za následek kontrakce vedoucí k porodu. Dále se může jednat o vývojové anomálie dělohy, anebo o psychické trauma či úraz těhotné matky. V těhotenství by se proto ženy měly vyvarovat stresu, nadměrné fyzické zátěže a docházet na pravidelná vyšetření do těhotenské poradny, kde v případě bakteriální infekce lékař ihned nasadí účinnou léčbu antibiotiky.     

Foto: Pixmac.cz

Přečtěte si také

Tagy: předčasný porod

Komentáře