Příznaky blížícího se porodu

Datum publikace: 25.04.2012

Kategorie: Porod

Mnoho budoucích maminek trápí obava, zda včas rozpoznají první příznaky blížícího se porodu, a stihnout dojet do porodnice. Milá maminko, pokud čekáte své první děťátko a trpíte touto obavou, přečtěte si náš článek.   

Obecné příznaky blížícího se porodu 
Za obecné příznaky blížícího se porodu se považuje odtok plodové vody a pravidelné kontrakce, jejichž intenzita se postupně zvyšuje. Dalším důvodem, proč se vydat na cestu do porodnice, je krvácení.

Příznaky, které nepřehlédnete
Odtok plodové vody patří mezi příznaky, které rozhodně nepřehlédnete. Plodová voda většinou odtéká pozvolna, zachytíte ji pomocí silnější menstruační vložky. Jakmile Vám začne odtékat plodová voda, máte ještě čas, abyste se sbalila a v klidu se vydala na cestu do porodnice. Žena by měla porodit do 24 hodin od začátku odtoku plodové vody, jinak zde hrozí infekce a další komplikace. V případě krvácení vyrazte do porodnice neprodleně, případně si přivolejte záchrannou službu.  

Pravidelné kontrakce 
Nejvíce diskutovaným příznakem blížícího se porodu jsou kontrakce. Maminky mívají problém určit, zda jsou pravidelné, a zda je jejich intenzita dostačující. V zásadě platí, že prvorodička by měla vyrazit do porodnice, jakmile jsou intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi 10 minut, vícerodička v případě pravidelných kontrakcí po 15 až 20 minutách.

Zrádní poslíčkové
Nepravidelné kontrakce, tzv. poslíčkové, se mohou objevit ještě dávno před porodem. Pokud budou Vaše kontrakce nepravidelné, ale velmi bolestivé, nebo se Váš termín porodu bude bezprostředně blížit, raději vyhledejte lékaře, anebo se pro jistotu stavte v porodnici. Vždy je lepší přijet dvakrát dříve, než jednou pozdě. 

Foto: Pixmac.cz

Přečtěte si také

Tagy: příznaky blížícího se porodu

Komentáře