Tatínek u porodu pomůže

Datum publikace: 27.07.2010

Kategorie: Porod

Doba se mění a to, co bylo dříve nemyslitelné, se stalo celkem běžnou záležitostí. Ve většině porodnic má rodička možnost u porodu využít psychické podpory svého partnera nebo jiné blízké osoby. Jaké jsou hlavní výhody přítomnosti tatínka u porodu? Čtěte!    

Převládají pozitiva

Více než dvě třetiny maminek si přítomnost svého partnera u porodu pochvalují. Zejména při prvním porodu je pro ženu pobyt v porodnici velkým krokem do neznáma, a proto uvítá, když ji doprovodí člověk, kterému plně důvěřuje. Přece jen v nemocničním prostředí (kromě personálu) se nikdo necítí jako ryba ve vodě. Když jdete navíc rodit, jste plna obav a vše vnímáte mnohem citlivěji. Tedy i neosobní přístup personálu. V doprovodu partnera máte pocit, že si k Vám nikdo cizí nic nedovolí. A že dohlédne na to, aby Vám třeba nevyměnili novorozeně. (Po jedné nejmenované medializované kauze se mnoho maminek obává také záměny novorozenců.) Co se vlastně od otce u porodu očekává? Mnohdy postačí, když Vás bude pouze držet za ruku a povídat si s Vámi. Kromě psychické podpory může pomoci i jinak. Například namasírovat záda, nalít vodu k pití, což jsou drobnosti, na které mnohdy nemá zdravotnický personál čas. Pokud jste společně navštěvovali kurz předporodní přípravy, může Vám pomoci připomenout správné dýchací techniky. Ovšem nejdůležitější ze všeho je jeho fyzická přítomnost. Často se hovoří o tom, že účast otce u porodu přispívá k utužení vztahu mezi oběma partnery, stejně jako k hlubšímu vztahu mezi otcem a dítětem. Některé maminky jsou přesvědčeny o tom, že když jejich partner uvidí, jak je bolestivé přivést na svět potomka, budou si ho více vážit. A pokud pustíme ke slovu také tatínky, mnoho z nich Vám ochotně potvrdí, že možnost pochovat si svého potomka několik minut po porodu, se pro ně stala krásným a nezapomenutelným zážitkem.         

Podmínky a dobrovolnost

A jaké nevýhody spatřuje v přítomnosti otce u porodu zbývající třetina rodiček, která je proti? Mnoho žen považuje porod za velmi intimní ženskou záležitost, a tudíž si nepřejí, aby je v této situaci viděl muž, tím spíše jejich vlastní. Vždyť jsou v tu chvíli neupravené a nahé až do hloubky! Existuje dokonce i názor, že tento zážitek může mít v budoucnu neblahý vliv na sexuální život obou partnerů. Také podle žen, které se nestydí, je účast otce u porodu velmi nepraktická. Zejména v tom případě, kdy má jejich partner větší strach z nemocničního prostředí než ony samy. Bojí se podívat na krev i na trpící partnerku a u porodu působí jako rušivý element. Někdy se o něho dokonce musí lékaři postarat. Za těchto okolností je skutečně lepší nechat tatínka na chodbě. Pokud uvažujete o přítomnosti svého partnera u porodu, vezměte v potaz všechny výše uvedené skutečnosti. Jestliže se účastnit nechce, rozhodně ho nenuťte. Totéž platí i naopak. Účast otce u porodu si musí přát oba partneři. Dále si nezapomeňte zjistit, jaké jsou podmínky v porodnici, kde se chystáte rodit. Některé porodnice vyžadují, aby otec předtím absolvoval kurz předporodní přípravy. Za to, že mohl otec přihlížet domu, jak jeho potomek přichází na svět, zaplatí administrační poplatek. Jeho výše je různá. Pro Vaši orientaci uvádíme částku 700 Kč.     

Komentáře