Co dělat, když dítě lže?

Datum publikace: 06.05.2013

Kategorie: Předškoláci

Začalo Vaše dítě lhát? Netrestejte ho příliš tvrdě. Raději mu předveďte praktickou ukázku, že lhát se nevyplácí! A pozor, ne každou lež je radno trestat! 

Ne každá lež je trestuhodná

Každého rodiče mrzí, když zjistí, že mu jeho dítě neříká pravdu. Právě v předškolním věku začínají děti lhát. Lží je však několik druhů. Nikdy byste se neměli zlobit na své dítě, když trochu přehání, například Vám s nadšením vypráví (nejčastěji svůj) hrdinský příběh, který zdaleka neodpovídá skutečnosti. Hranice mezi skutečným světem a dětským světem fantazie je totiž velmi neostrá. Tato lež v zásadě není škodlivá. Můžete ho v ní dokonce podpořit a společně si vymýšlet fantastické příběhy. Když skončíte, tak upozorněte dítě na to, že jste si hráli na vymýšlení, což je velmi zábavné, ale v reálném světě si nevymýšlíme. Horší je to už se lží, kdy si dítě začne vymýšlet, že mu někdo ubližuje (například ho bije, nebo mu říká ošklivá slova). Těmto tvrzením (která nemusí být nutně lživá) je třeba přikládat zvýšenou pozornost. Dítě si může vymýšlet z mnoha důvodů, nejčastěji protože má pocit, že si ho rodiče nedostatečně všímají. (Obvykle věnují většinu pozornosti jeho mladšímu sourozenci, protože malé dítě vyžaduje větší péči.) Ani za tuto lež byste neměli dítě trestat. Raději ho ujistěte, že ho máte rádi. Potrestána by měla být pouze lež učiněná za účelem získání prospěchu, anebo proto, aby se dítě vyhnulo nepříjemné situaci.

Lhát se nevyplácí

Děti předškolního věku mnohdy ani nechápou, že lhát je špatné, a proto nemá smysl je bít, anebo jim něco zakazovat, protože Vám zalhaly. Lhát totiž nepřestanou. Naopak se začnou ve lhaní zdokonalovat, aby se naučily vyhýbat těmto trestům. Namísto trestů, které se nakonec obrátí proti Vám, malému lháři převeďte praktickou ukázku, kdy na vlastní kůži pocítí, že lhát je pro něho  nevýhodné. Například se dítěte zeptáte, zda snědlo svou porci zeleniny. Dítě odpoví, že ano. Vy přitom však vidíte, že dítě svou zeleninu přesunulo na talířek svého mladšího sourozence, který ještě neumí mluvit. Vaše reakce může vypadat následovně: „To jsem ráda, že ti tak chutná, přidám ti ještě dvojnásobnou porci. Sednu si k tobě a budu se dívat, jak pěkně baštíš.“ Uvidíte, že ho příště přejde na lhaní chuť. Tip: Dívejte se společně na pohádku, ve které byl lhář potupně potrestán.

 Foto: Samphoto

Tagy: dítě lže | když dítě lže | předškolák

Komentáře