Čtyřleté dítě má pro Vás tisíce otázek

Datum publikace: 25.05.2012

Kategorie: Předškoláci

Čtyřleté dítě je velice zvídavé a chce co nejvíce poznat svět kolem sebe a pochopit, jak funguje. Stále se Vás proto ptá na důležité otázky začínající nejčastěji slůvkem proč nebo jak.

Proč a jak
Proč musím jít do školky, když chci zůstat dnes doma? Proč mi ten pán neodpoví na pozdrav? Proč musím jít spát, když vy s tatínkem ještě nejdete? Jak se vyrábí rajčata? Jak se dostane miminko z bříška ven? Jak se dělá duha? Čtyřleté dítě se stále na něco ptá s cílem pochopit, jak věci kolem něho fungují.   

Slovní zásoba, fantazie a chlubení
V tomto období dochází k velkému rozvoji slovní zásoby, čtyřleté dítě obohacuje svůj slovník o výrazy, které používají dospělí (pozor, včetně neslušných). Má velkou fantazii a představivost a velmi rádo si vymýšlí. Miluje pohádky a pohádkové příběhy. Stejně jako tvoření, ať už to budou perníčky v kuchyni, anebo panáčkové z modelíny. Čtyřleté dítě je hrdé na to, co umí, a rádo se pochlubí. Čtyřleté děti si rády chlubí také tím, co mají.      

Čtyřleté dítě miluje pohyb
Čtyřleté děti milují pohyb. Právě nyní je vhodná doba, přihlásit dítě do sportovního kroužku, anebo do kroužku, kde má dostatek pohybové aktivity, jako je například tancování. O víkendu bude nadšené, když vyrazíte na výlet. Na hrad, na louku s piknikovým košíkem, do lesa na maliny, prostě kamkoli. Čtyřleté dítě je ideální parťák, který má vždy chuť vyrazit ven. Pokud nemá dítě pravidelnou pohybovou aktivitu, může být nepříjemné.   

Druhé období vzdoru
Čtyřleté dítě prožívá své druhé období vzdoru. Odmítá si vzít na sebe oblečení, které mu připravíte. Odmítá po sobě uklidit hračky. Může využívat kňourání a pláč k tomu, aby dosáhlo svého, například když chce koupit hračku. Pozor, pokud mu jednou povolíte, tak si to pěkně zavaříte. Svým chováním Vám může Vaše čtyřleté dítě připomenout dobu, kdy mu byly teprve dva roky, tedy své první období vzdoru. Vydržte to, třetí a poslední období vzdoru přijde až v pubertě.

Přečtěte si také

Tagy: čtyřleté dítě

Komentáře