Enuréza u dětí a jak ji řešit

Datum publikace: 10.09.2012

Kategorie: Předškoláci

Noční enuréza neboli noční pomočování trápí až pětinu dětí ve věku do šesti let. Jedná se o onemocnění, které může mít celou řadu vzájemně se kombinujících příčin. My jsme se v našem článku zaměřili především na to, jak dítěti pomoci, se tohoto problému zbavit.

Enuréza a její příčiny
Noční enuréza neboli noční pomočování u dětí může mít celou řadu příčin. Primární příčiny představují nesprávné návyky příjmu a výdeje tekutin a porucha sekrece hormonů regulujích produkci moči v nočních hodinách. K dalším faktorům patří dědičnost, poruchy spánku, anebo jiné onemocnění. Na vině může být také psychický problém. Pokud dítě starší 3 let trápí noční enuréza, měli by se jeho rodiče v každém případě poradit s obvodním pediatrem, který doporučí potřebná odborná vyšetření. Léčba vyžaduje velmi důsledný, a zároveň trpělivý přístup a je vždy individuální, v závislosti na příčině a vážnosti poruchy. Někdy bývá její součástí také medikace.      

Co pomůže a co ne
Většina rodičů má tendenci řešit tento problém plenami. Pleny na noc představují řešení pro malé děti, které se teprve učí ovládat své stahovače. Od 3 let věku však pleny problém neřeší, ale naopak zhoršují. Proto je nahradíme gumovým prostěradlem nebo jinou ochranou matrace. Co dále často pomůže, to je úprava pitného režimu, kdy dítěti podáváme menší dávky pití a ve večerních hodinách pak příjem tekutin omezíme. Dále je záhodno vyloučit pochutiny s obsahem kofeinu a kakaa. Dítě nikdy za pomočení nehubujeme, naopak je chválíme za to, když se mu podaří zvládnout noc bez nehody. Pokud bychom dítě stresovali, mohlo by dojít ke zhoršení situace.          

Přečtěte si také

Tagy: noční enuréza u dětí a jak ji řešit

Komentáře