Hurá s dětmi k vodě

Datum publikace: 30.07.2013

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Hry a volný čas | Zdraví a výživa | Kosmetika pro děti

Symbolem léta je čas strávený u vody. Většina dětí si pobyt u vody užívá plnými doušky. Máme dobrou zprávu, ani na výletě k vodě se nemusíte vzdávat praktických, příjemných a k přírodě šetrných věcí, jimiž se vybavíte. Pojďme si projít, jakými produkty si můžete čas strávený u vody zpříjemnit.

Sluneční svit je pro náš organismus nezbytný. Jak známo, je však třeba dostatečně se chránit před úpalem a před škodlivými ultrafialovými paprsky. Obzvláště pro děti je nezbytná kvalitní pokrývka hlavy. Výbornou volbou je klobouček s UV filtrem 50, který dokáže pohltit až 97,5% UVA a UVB slunečních paprsků.

U malých dětí nezapomínejte také na ochranu očí, jež bývá často podceňována, jak se shoduje řada odborníků. Většina lidí pak obdrží největší dávku UV záření ještě před dovršením vlastní dospělosti. Nezralá čočka dětského oka je transparentnější než čočka dospělého a propouští více záření, což může vést k poškození sítnice a k budoucím problémům se zrakem. Na trhu je dostupné velké množství dětských slunečních brýlí, ne všechny však chrání dětský zrak doopravdy. Řada levných produktů paradoxně dětské oči poškozuje. Zaručenou ochranu však nabídnou dětské sluneční brýle s UV faktorem 400,  které uchrání citlivé oči před UVA,UVB a UVC paprsky. Jsou dostupné již od těch nejmenších velikostí a jejich výhodou je, že jsou vyrobeny z nerozbitného polykarbonátu. Navíc kolem hlavy drží pomocí měkké gumičky, i těm nejmenším dětem budou tedy výborně držet.

Všichni jsme si vědomi toho, jak důležitá je ochrana citlivé dětské pokožky před sluncem. Věděli jste však, že když sluníčko tolik nepálí, základní ochranu může poskytnout také jojobový olej, který má přirozený UV faktor 3-4, nebo avokádový a makadamiový olej s UV faktorem 2-4? Doporučujeme ošetřovat pokožku dětí po koupání těmito druhy olejů v biokvalitě.

Při výběru solární kosmetiky dávejte přednost přírodním opalovacím krémům s minerálním filtrem Lavera. Opalovací krémy s chemickým filtrem sluneční záření pohlcují dovnitř pokožky, kde jej pomocí syntetických látek přeměňují na teplo. Obsahují proto množství rizikových a problematických chemikálií. Oproti tomu minerální filtr obsažený v přírodních krémech se do kůže nevstřebává. Zůstává na jejím povrchu a chrání ji výrazněji. Přírodní opalovací krémy by neměly obsahovat
rizikové parabeny ani minerální oleje (nebo řadu dalších problematických látek), čímž jsou vhodnější pro citlivou pokožku, a proto jsou celkově zdravější.

V lese nebo u vody leckdy řešíme také ochranu před hmyzem nebo před klíšťaty. Ani nyní není nutné citlivou dětskou pokožku zatěžovat nevhodnými chemickými látkami. Existují přírodní repelenty na bázi éterických silic, které účinně odpuzují obtížný hmyz a přinášejí úlevu při bodnutí. Máte-li k dispozici potřebné suroviny, je možné vytvořit si přírodní repelent také doma. Na jeho výrobu budete potřebovat 1 sáček rozmarýnu, 1 litr vody a 1 lžíci vinného octa. Do převařené vody přidejte rozmarýn a nechejte pořádně vyluhovat až do vychladnutí. Po přecedění přidejte lžíci vinného octa. Přelijte do rozprašovače a skladujte v lednici. Je možné jím ošetřovat celé tělo i oblečení. Je však nutné opakovat jeho aplikaci v častých intervalech.

Důležitým tématem je výběr dětských plavek. Máte-li miminko nebo batole, plenkové plavečky jsou jednoznačně zdravější, ekologicky šetrnější a ekonomičtější volbou než jednorázové pleny do vody. Lépe dítěti umožňují přirozený pohyb ve vodě, nikde mu nezavazejí a při tom poskytují plnohodnotnou ochranu před případnou „nehodou“. Plenkové plavky bývají dostupné již od těch nejmenších velikostí. Existuje více typů. Ochranu před znečištěním zajišťuje PUL vrstva nebo síťka, ovšem na rozdíl od jednorázových plen jsou plavky prodyšnější a na těle dítěte příjemnější. Vybírat můžete z mnoha vzorů a designů. Některé typy jsou svlékací jako kalhotky, jiné jsou „vylepšeny“ o boční rozepínání, které oceníte zejména při nutnosti plavky sundat a dítě očistit.

Užitečným pomocníkem při koupání v přírodě jsou jednoznačně boty do vody. Najít koupací boty v malé velikosti bývá často problém. My doporučujeme neoprénové botičky do vody pro kojence již od půl roku, které výborně sedí na drobné nožce, nezatěžují ji při pohybu a ve vodě samy plavou.

U vody si jistě budete zajišťovat stravu a nápoje. Trh nabízí množství lahví, potravinových boxů a dalších propriet určených k transportu potravin. Pro děti i pro dospělé je však bezpochyby nejzdravější a nejekologičtější variantou používání nádobí bez obsahu ftalátů, změkčovadel, těžkých kovů či bisfenolu A. Při výběru lahví proto upřednostňujte eko lahve před PET lahvemi, které mohou obsahovat UV stabilizátory nebo různá změkčovadla, která jsou potenciálně zdraví škodlivá. Eko lahve vyrobené z bezpečných plastů  či nerez oceli jsou příznivější pro naše zdraví a nevytvářejí zbytečný odpad – jsou tak navíc o poznání šetrnější k životnímu prostředí než jednorázové PET lahve.

Také svačinu lze zabalit esteticky a zároveň ekologicky. Existují „zdravé“ plastové svačinové boxy, splňující stejné parametry jako Zdravé lahve. Můžete se tedy spolehnout, že tyto krabičky nebudou uvolňovat do jídla rizikové látky. Další možností, jak se vyhnout balení potravin do igelitových sáčků, folií či papírových ubrousků, je použití pratelných svačinových ubrousků a sáčků na potraviny. Jistě Vás mile překvapí nejen lákavý design, ale také snadná údržba těchto pytlíčků – stačí jen přetřít vlhkým hadříkem, ovšem lze je také běžně prát i sušit. Ubrousky na suchý zip pak při pikniku nahradí prostírání, jsou totiž dostatečně velké k rozložení celé svačiny. Jednoznačně praktická záležitost…

Ani v parných letních dnech při procházce k vodě se nemusíte vzdávat nošení dětí. Jen doporučujeme zaměřit se na materiál – tak, aby látka byla lehká a měla chladící účinky. Tyto nároky splňují šátky s příměsí lnu. Nošené dítko je vhodné na cestu v šátku nebo v nosítku obléci do funkčního oblečení či oblečení z takového přírodního materiálu, který dokáže odvádět pot a zajišťovat příjemný teplotní komfort. Na nožky můžete děťátku natáhnout bambusové návleky, které mu poskytnou ochranu před slunečními paprsky. Nosíte-li děti v létě, před sluncem se osvědčilo chránit velkým deštníkem či slunečníkem. Zajistíte tak nejlepší „sluneční štít“ sobě i dítěti a lze jej využít jako provizorní stín také u vody.

Pobýváte-li delší dobu v přírodě u vody (ať již na mořském pobřeží či na břehu rybníka), velmi příjemným doplňkem jsou houpací sítě. Relaxaci či krátký spánek v síti ocení jak děti tak dospělí. Vybírat můžete z řady typů, existují skladnější houpací sítě pro jednoho i větší pro dva a dokonce i obrovské rodinné houpací sítě. Velmi příjemná jsou také závěsná houpací křesla, která jsou snadno umístitelná nejen venku, ale také v interiéru bytu. Dětem lze vytvořit provizorní houpačku nebo hamaku uvázáním šátku na nošení.

Tagy: branakdetem.cz

Komentáře