Hyperaktivní dítě

Datum publikace: 14.02.2013

Kategorie: Předškoláci | Výchova

Neposedí u stolu ani u televize. Pořád po něčem leze, pokřikuje a nedokáže se soustředit na to, co mu říkáte. Není náhodou hyperaktivní?   

Porucha pozornosti

Z medicínského hlediska patří hyperaktivita mezi poruchy pozornosti. Porucha pozornosti je definována jako problém s chováním, kdy má dítě problém se soustředit, a jedná impulzivně. Rozlišujeme dva základní typy poruchy pozornosti: syndrom poruchy soustředění (ADD) a poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), kde je příznakem právě hyperaktivita. ADHD postihuje 5-7% dětí školního věku. Častěji se vyskytuje u chlapců. Příčiny je třeba hledat v genetickém základu dítěte, i v drobných odchylkách ve stavbě a fungování mozku. V této souvislosti se hovoří o oslabených mozkových strukturách, které potřebují čas k tomu, aby dozrály. U mnoha dětí se hyperaktivita v pubertě ztratí. Vzhledem k tomu, že hyperaktivních děti přibývá, odborníci se domnívají, že jistý podíl viny se sebou nese také hektický a stresu plný styl života jejich rodičů.      

Živější děti

To, že je Vaše dítě poněkud živější, ještě neznamená, že by muselo být hned hyperaktivní. Potíže s udržením pozornosti má občas každé dítě. Stejně tak může impulzivně jednat. Hyperaktivní děti však trpí těmito problémy trvale. Již v předškolním věku si všimnete, že rychle přecházejí z jedné činnosti do druhé, jsou hlučnější, neumí čekat, ve školce (nebo doma sourozencům) berou ostatním dětem hračky. Nevydrží sedět v klidu ani u krátké pohádky, natož u jídla. Starší děti nejsou schopné dokončit svůj domácí úkol ze školy, anebo domácí jednoduchou práci. Tento způsob chování začne být problematický při nástupu dítěte do školy, kdy dítě ruší při vyučování, překřikuje ostatní, neustále se vrtí na židli, běhá po třídě a vůbec nedokáže respektovat školní řád a disciplínu. Většina rodičů je nucena řešit problémy s hyperaktivitou svého dítěte právě v souvislosti se zahájením jeho školní docházky. Tip: Pokud máte podezření, že je Vaše dítě hyperaktivní, obraťte se nejprve na dětského lékaře, který dítě vyšetří, a dá Vám kontakt na pedagogicko-psychologickou poradnu.

Jak usnadnit dítěti život

Výchova hyperaktivního dítěte není jednoduchá. Přesto se však snažte maximálně ovládat. ADHD je nemoc, za kterou dítě nemůže, a proto byste její projevy neměli nikdy fyzicky trestat. Naopak dítě odměňujte za dobré chování. V krajním případě, kdy dítě provede něco nepřijatelného, například Vás ve vzteku kousne, anebo něco zničí, odborníci doporučují techniku tzv. oddechového času, která spočívá v tom, že dítě odvedete někam do kouta, nebo do jeho pokoje, aby se zklidnilo. Pokud mu chcete usnadnit život, pečlivě zvažte výběr školy. Jestliže dítě bude navštěvovat školu s pedagogy, kteří mají pro hyperaktivní děti pochopení, hodně mu tím pomůžete.

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Kosmetika pro děti

Tagy: hyperaktivní dítě

Komentáře