Imunita a její posilování s blížícím se nástupem do školy a školky

Datum publikace: 12.08.2013

Kategorie: Předškoláci | Školáci

Kombinace podzimního počasí a nástupu do kolektivu představuje pro dětský organismus zvýšenou zátěž. Pokud nechceme, aby byly naše děti často nemocné, měli bychom posilovat jejich imunitu nejlépe ještě před přechodem z prázdninového režimu do režimu povinností. Přirozené posilování dětské imunity zahrnuje několik pravidel. Jsou to především dostatečný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu za každého počasí plus otužování a zdravá výživa.

Kvalitní spánek-základ zdraví
Kvalitní a dostatečný spánek je základním stavebním pilířem zdraví dětí i dospělých. U dětí ve vývinu má však mimořádný význam nejen z imunologického hlediska. Předškolák by měl spát 10 hodin denně, školák 9 hodin. Důležité je, aby dítě chodilo včas spát, nejlépe ve stejnou hodinu. Pokud bylo dítě přes prázdniny zvyklé na volnější režim, s jejich koncem je nejvyšší čas zavést přísnější pravidla.

Čerstvý vzduch a otužování
Další pilíř, na kterém stojí dětská imunita, představuje pohyb na čerstvém vzduchu. Bohužel dnes většina dětí tráví většinu svého volného času v interiéru, především u televizní nebo počítačové obrazovky. Pro posílení dětské imunity je však důležité, aby dítě strávilo každý den venku alespoň hodinu (pochopitelně s výjimkou extrémních mrazů nebo naopak veder). Ideální je, když dítě pravidelně navštěvuje sportovní kroužek. Ke zvýšení imunity rovněž přispívá otužování - koupání v chladné vodě a saunování.    

Zdravá výživa
Třetím důležitým pilířem je složení stravy. Jídelníček předškoláků a školáků by měl být bohatý na vitamíny, minerály, vlákninu a probiotika. V období chřipek a virových infekcí horních cest dýchacích je důležité zvýšit denní přísun především vitamínu C. K tomu, aby tento vitamín organismus dobře vstřebával, potřebuje dostatek zinku. Vláknina a zakysané výrobky obsahující zdraví prospěšné bakterie pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru, která je základem správně fungujícího imunitního systému. Dětskou imunitu může dále podpořit doplňky stravy, jako jsou multivitamínové preparáty, přípravky s obsahem rakytníku, česneku nebo mleziva.

Tagy: dětská imunita | posílení imunity

Komentáře