Kdy máte požádat o odklad školní docházky

Datum publikace: 27.08.2010

Kategorie: Předškoláci

Domníváte se, že Vaše šestileté dítě není ještě na školu připravené? Chcete mu prodloužit bezstarostné dětství? Pak budete jistě zvažovat možnost odkladu povinné školní docházky.   

Odklad není žádná ostuda

Někteří rodiče automaticky pošlou do školy sedmileté dítě, protože mu chtějí prodloužit bezstarostné dětství. Jiní se však mohou stydět za to, že jejich dítě není v šesti letech na školu připravené. Odklad povinné školní docházky však není žádná ostuda! Když Vám pediatr nebo učitelka v mateřské škole doporučí, abyste se školou ještě rok počkali, neznamená to, že by Vaše dítě nebylo inteligentní. Na odklad je třeba nahlížet spíše jako na praktický nástroj, jehož účelem je předejít tomu, aby dítě mělo ve škole problémy v důsledku své nedostatečné sociální vyspělosti. Některé děti ještě nejsou v šesti letech samostatné, neumí se například samy obléknout, jiným zase dělá problémy rozlišit barvy. Možnost odkladu je třeba zvažovat vždy individuálně. Pokud váháte, zda máte tento nástroj uplatnit v případě Vašeho dítěte, můžete požádat o psychologické vyšetření (kontakty můžete získat u dětského lékaře nebo v mateřské škole). V psychologické poradně lze rovněž požádat o provedení orientačního testu školní zralosti.

Kdy je dítě na školu připravené

Zralost svého dítěte poznáte podle úrovně jeho dovedností a sociální vyspělosti. Dítě, které můžete bez obav zapsat do školy, by mělo znát své osobní údaje včetně adresy, kde bydlí. Dále by se mělo umět samostatně obléci, najíst a dojít si na toaletu. Mělo by respektovat autoritu. Dále by mělo znát základní geometrické tvary, barvy a umět počítat do pěti. Pokud mu čtete, mělo by dokázat soustředěně poslouchat krátký příběh. Mělo by se umět samo zabavit, například kreslením. V ideálním případě by se mělo do školy těšit. Ale pozor. Jestliže Váš předškolák má například problémy s rozlišováním barev, nebo s oblékáním, neznamená to automaticky, že musíte u zápisu požádat o odklad. Zjištění, že dítě neovládá některou z dovedností či znalostí, které běžně ovládají děti jeho věku, by mělo být pro Vás pouze signálem, že je třeba možnost jeho odkladu zvážit. Některé dovednosti můžete své dítě ještě doučit. Pokud se domníváte, že skutečně potřebuje více času, požádejte o radu odborníka. Zpětnou vazbu Vám může podat také učitelka v mateřské škole, která denně sleduje dítě při úkonech, které se blízce podobají těm prováděným ve škole.                    

Tagy: dítě | odklad | škola

Komentáře