Odmítá Vaše dítě ovoce? Zkuste naše fígle!

Datum publikace: 27.04.2013

Kategorie: Předškoláci

Všechny maminky se shodnou na tom, že ovoce je pro jejich děti mnohem vhodnější než ty „nejzdravější“ sladkosti. Jak o tom ale přesvědčit své dítě?  

Reklamy útočí

Malé miminko ještě nemá plně rozlišené chutě, a proto si pochutnává na banánech, jablíčkách, meruňkách a dalším ovoci. O tom, že existuje nějaká čokoláda, zmrzlina, nebo bonbóny, které jsou několikanásobně sladčí, nemá ani potuchy. Děti předškolního věku však již neuniknou vlivu reklam, které je přesvědčují o tom, že jíst sladkosti je skvělé. Jakmile se o báječné chuti sladkostí přesvědčí na vlastní jazyk, obvykle se stanou jejich věrnými konzumenty. V obchodech jich je takový výběr a za dostupné ceny! Jediné omezení často představuje pouze přísná maminka, která dítěti jejich přísun omezuje a místo toho mu nabízí ovoce. Ví proč. Ovoce obsahuje komplex vitamínů, minerálů, vlákniny a je přírodním zdrojem ochranných látek. Pomáhá odbourávat škodliviny z těla, má příznivý vliv na zažívání a působí preventivně proti četným onemocněním. Kdežto po sladkostech se mu tak akorát budou kazit zuby, anebo bude mít problémy s obezitou. Pokud se to druhé Vašeho dítěte netýká, buďte ráda. Míra obezity mezi dětmi stále stoupá. Že tohle všechno svému dítěti vytrvale opakujete, ono však nevezme do úst ani kuličku rybízu? Nic není ztraceno. Ještě můžete vyzkoušet naše triky.          

Nic není ztraceno

V předškolním věku lze dítě snáze ovlivnit než později. Velkou výhodu mají maminky, které kromě odpůrce sladkostí mají doma malé miminko. Mohou totiž využít přirozené rivality mezi sourozenci. (Pokud máte jedináčka, přiveďte mu domů kamaráda a pozvěte ho na svačinu. Předtím si ale u jeho maminky ověřte, zda baští ovoce.) Zde je příklad. Maminka vezme dva banány. Jeden rozmačká a začne jím dokrmovat kojence, druhý nechá volně ležet na stole. Všimne si, že starší dítě rituál dopolední svačiny po očku pozoruje. Začne miminko chválit, jak je šikovné, a jak bude zdravé, když papá banán. Je velká šance, že druhý banán ze stolu zmizí. Nezmizel? Nevadí. Jistě svým dětem čtete nebo vyprávíte pohádky. Zařaďte také jednu o pánovi, který nejedl ovoce, onemocněl a nemohl proto jít plavat nebo na kolotoče. Možná Vaše dítko podotkne, že tatínek také nejí ovoce, a nic se mu nestalo. V tom případě musíte zapojit svého partnera, který si s velkou chutí skočí pro banán :-). (To, že tatínek čerpá vitamíny z piva, dětem raději neříkejte.) Můžete zkusit připravit lahodný ovocný salát. Nebo pronést, že čokoládové bonbóny jsou pouze pro ty, kdo nejprve snědí jablíčko. Nikdy ale na dítě nekřičte, ani mu nevyhrožujte. Takhle mu ovoce jenom zprotivíte. 

Tagy: dítě nechce jíst | ovoce | výživa dítětě

Komentáře