Správná péče o uši je důležitější, než si připouštíme!

Datum publikace: 26.09.2011

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Zdraví a výživa | Jména pro miminka | První rok batolete

Patrně každý z nás dnes ví, že naše sluchové ústrojí se skládá z několika částí. Ale ne každý z nás už ví, že ucho je nejcitlivějším lidským smyslovým orgánem. Sluch je prvním smyslem, který v našem organizmu začíná fungovat – schopnost slyšet je plně vyvinutá již v 18. týdnu života. Proto si rodiče mohou rozprávět s ještě nenarozeným dítětem – plodem. Některé nastávající maminky dokonce ví, která hudba je jejich plodu příjemná, a která nikoliv. 

Naše ucho tvoří tři části: zevní ucho, střední ucho a vnitřní ucho. Zevní ucho najdeme jen u savců. Zevní a střední ucho jsou zodpovědné hlavně za sluch, vnitřní ucho tvoří části zodpovědné také za rovnováhu. Z čeho se skládají jednotlivé části ucha si na tomto místě povídat nebudeme. Dnes si povíme o zevním zvukovodu a o tom, jak o něj správně pečovat, abychom předcházeli celé řadě možných sluchových komplikací.

Zvukovod – trubička do hlavy
Zevní zvukovod je kanál, který slouží k vedení zvukových vln. Na vnější straně je zvukovod opatřen ušním boltcem. Náš ušní boltec je důmyslně tvarovaný do tvaru trychtýře, to proto, aby soustředil zvukové vlny do zvukovodu. Zvukovodem jsou pak zvukové vlny vedené hlouběji k bubínku. Zvukovode je dlouhý 26-30 mm – jen si představte, po obou stranách hlavy máme díru téměř 3 cm hlubokou! Zvukovod má průměr asi 7 mm a tvoří ho chrupavčitá tkáň potažená kůží, která je protkána mazovými žlázami a jemnými chloupky. Úlohou mazových žláz je produkovat maz, který zabraňuje tomu, aby se zvukovod zanášel nečistotami. Chloupky zlepšují rozprostření mazu po zvukovodu a napomáhají přesouvání nečistot z vnitřních částí zvukovodu ven. Konec zvukovodu je uzavřený blankou bubínku.

Ušní maz neodstraňujeme!
Ušní maz, latinsky cerumen, je zlatohnědá až tmavohnědá vosková substance produkovaná žlázkami ve vnější části zevního zvukovodu.

Je směsí lipidových - tukových látek, která pokrývá zevní zvukovod. Díky svému složení ušní maz zajišťuje kůži zvukovodu a bubínku odpovídající zvláčnění chrání kůži zvukovodu proti mechanickému poškození a omezuje udržování vody a vlhkosti uvnitř ucha. Ušní maz zabraňuje růstu bakterií a plísní a chrání tím ucho před infekcemi. Ušní maz a chloupky v zevním zvukovodu zachytávají částečky prachu a nečistot a zabraňují jejich pronikání ve směru k bubínku. Proto je ušní maz velmi důležitý - pro naše ucho je nepostradatelnou ochranou a neměly bychom se pokoušet ho ze zvukovodu odstraňovat.

Ucho se čistí samo
Asi dvě třetiny hloubky zvukovodu tvoří chrupavčitá tkáň. Jednu třetinu tvoří kost. Jak chrupavka, tak kost jsou pokryté kožní výstelkou, která obsahuje mazové žlázy a jemné chloupky. Mazové žlázy produkují ušní maz. Ten zachytává drobné nečistoty a společně s nimi ulpívá na chloupcích a kůži ve zvukovodu. Tím, jak pohybujeme čelistí se pohybuje i kůže v zevním zvukovodu. Díky tomuto pohybu se ušní maz společně s nečistotami posouvá zevnitř zvukovodu ven. Tomuto jevu se říká samočisticí proces. Pokud vše funguje tak, jak má, pak se naše ucho doslova čistí samo.

Hygienické tyčinky ani voda do ucha nepatří
Řada lidí dělá to, že si zvukovod čistí hygienickými tyčinkami nebo si je vyplachují spreji s obsahem vody. Ani jeden z uvedených způsobů není ideální, dokonce má své negativní stránky. Tyčinkami se často ušní maz zatlačuje dovnitř zvukovodu, ten se pak městná a vytvoří zátku, tzv. špunt. Tyčinkami můžeme také kůži ve zvukovodu dráždit, a ta se pak brání přirozenou reakcí – paradoxně, zvyšuje produkci ušního mazu.

Voda, proti tomu může ve zvukovodu zůstávat, zvyšuje se vlhkost v něm, a tím se vytváří prostředí vhodné pro rozvoj bakterií. Představte si, že zvukovod je ideální prostředí pro bakterie. Je tam tma, teplo, a pokud ještě přidáme vlhkost, tak máme ideální „skleník“ pro množení bakterií. Vlhkost je nejčastější příčinou zánětů zevního zvukovodu.

Jak tedy o uši správně pečovat?
Nejlépe uděláme, pokud do uší nebudeme nijak zasahovat. Pouze je při pravidelné hygieně jemně vyčistíme cípkem látkového ubrousku nebo osušky na vnitřní straně boltce, maximálně do hloubky jednoho centimetru.

Přesto je ale potřeba u řady dětí a dospělých provádět intenzivnější péči. Protože někdo má vrozenou zvýšenou tvorbu ušního mazu, nebo suchý ušní maz, častěji trpí na záněty zevního zvukovodu, používá sluchové pomůcky – sluchátka nebo sluchadla pro neslyšící, nebo někdo pracuje v prašném prostředí. Takoví lidé by se měli poohlédnout po vhodném prostředku, který jim umožní správnou péči a ochranu zvukovodu. Někteří ORL lékaři, a některé zdravotnické organizace, doporučují používat olivový olej, který v sobě skýtá hned několik výhod. Ty nejdůležitější jsou tři. Olivový olej změkčuje ušní maz, zvláčňuje kůži ve zvukovodu a „promašťuje“ ji. Tyto schopnosti podporují přirozený samočisticí proces a zlepšují kvalitu kůže v zevním zvukovodu. Takže olivový olej nejen, že podporuje ono „posouvání“ mazu a nečistot zevnitř ucha ven = samočištění, ale také zlepšuje obranyschopnost kůže v zevním zvukovodu. Pravda, představa, že si do ucha kapeme olivový olej, je mírně řečeno, zvláštní, ale to dnes nemusíme. Existuje mnohem pohodlnější, bezpečnější a účinnější způsob, který nám nabízí sprej do uší s olivovým olejem, u nás v lékárnách je to např. Vaxol. Takže péče o uši, především u dětí a seniorů nemusí být vždy nepříjemná.

Tip pro Vás! Ve spolupráci s firmou Qpharma s.r.o. jsme pro Vás připravili soutěž o výrobek VAXOL, výhrou odměníme 20 soutěžících! Soutěžit můžete ZDE.
 

Tagy: péče o uši | ušní sprej

Komentáře