Tříleté dítě je Vaším zrcadlem

Datum publikace: 23.05.2012

Kategorie: Předškoláci

Děti se z velké části učí nápodobou dospělých. Pokud jde o tříleté dítě, zde to platí dvojnásob. Malí předškoláci jsou totiž opičky, které napodobují vše, co děláte. Jsou Vaším zrcadlem. 

Máma a táta
Máma a táta jsou pro tříleté dítě tím největším vzorem, v podstatě mají monopol. Později se k rodičovským vzorům přidá paní učitelka ve školce, kamarádi, ostatní příbuzní a také samozřejmě hrdinové televizních seriálů. (Pokud dítě tráví více času s prarodiči než s rodiči, pak jsou hlavními vzory prarodiče.) Ve věku od tří do čtyř let jeho chování a jednání nejvíce ovlivňuje, jak se chová maminka a tatínek. Dítě sleduje Vaše chování v několika rovinách, a to:

·        jak se chováte k dítěti samotnému

·         jak se chováte mezi sebou jako partneři

·        jak se chováte k ostatním členům rodiny a ke svým známým

·        jak se chováte k cizím lidem

Vztah mezi rodiči a dítětem
Vztah mezi rodiči a dítětem je klíčový, dítě zde především sleduje, jak rozdělujete svůj čas mezi práci a čas, který věnujete jemu, případně rozdíly, jaké děláte mezi sourozenci. Zde dětem nic neunikne, snažte se proto být co nejvíce spravedliví. Dítě od sebe nikdy neodhánějte a nenaznačujte mu, že Vás obtěžuje. Jinak Vám to brzy oplatí. Vždy mu laskavým tónem vysvětlete, že musíte něco dokončit, a poté se mu budete rádi věnovat.   

Vztahy mezi rodiči
Co dále každé dítě velmi bedlivě sleduje, to je, jak se k sobě chová tatínek a maminka, jakým tónem spolu mluví, jak mluví maminka o tatínkovi, zda tatínek mamince pomáhá v domácnosti, zda se na rozloučenou líbají, atd. Příklad: Když se rodiče na sebe v komunikaci utrhávají, dítě to bude napodobovat.  

Jak se chováte k ostatním
Tříletému dítěti neujde ani, jak se chováte k ostatním členům rodiny, například ke své tchýni, a ke svým přátelům, zda jim kupujte dárky, jak o nich mluvíte, když odejdou, atd. dávejte si pozor na to, co říkáte.   

Vnější mezilidské vztahy
Tříleté dítě rovněž sleduje vnější mezilidské vztahy, jak jednáte s prodavačkou, pošťačkou, a co si necháte od ostatních líbit. Vaše vztahy k cizím lidem jsou mimo jiné součástí Vaší rodičovské autority.

Přečtěte si také

Tagy: tříleté dítě

Komentáře