Učíte dítě bruslit?

Datum publikace: 15.12.2010

Kategorie: Předškoláci

Bruslení na ledě patří mezi tradiční a oblíbené zimní sporty. Učíte své dítě bruslit? Naše tipy se Vám jistě budou hodit.  

Správná výstroj a výzbroj

Čím dříve si dítě osvojí zimní sporty, tím je vyšší pravděpodobnost, že se je dobře naučí. S bruslením můžeme začít již v předškolním věku. Základem úspěchu jsou správně zvolené brusle. Jako první by se mělo dítě naučit bruslit na bruslích, které jsou určeny pro rekreační, nikoli pro hokejové či krasobruslařské bruslení. Velmi důležitá je správná velikost boty. Mnoho rodičů ve snaze, aby brusle dítěti co nejdéle vydržely, pořizují o několik čísel větší boty, ve kterých je pro dítě bruslení mnohem obtížnější a nebezpečnější. Když je místo v botě vycpáno několika ponožkami, dítě ztrácí cit v noze. Velikost boty by neměla být nikdy větší než o dvě čísla. Pokud potřebujete ušetřit peníze, pořiďte raději brusle správné velikosti v bazaru. Neméně důležité je správné oblečení, které by mělo dobře tepelně izolovat, ale na druhou stranu by nemělo bránit v pohybu. Na hlavě by mělo mít dítě helmu a na rukou rukavice. Výzbroj a výstroj už máme, a proto se můžeme pustit do výcviku.

Bruslení na ledě

Dítěti nejprve stručně vysvětlete, jak se bruslí. Pak se postavte sami na led a předveďte mu praktickou ukázku. Poté vezměte dítě za ruce (z každé strany jeden dospělý) a společně se na ledě projeďte. Jakmile si dítě bruslení během několika jízd„osahá“, musí se naučit na bruslích samo chodit a postavit se na led. Když to zvládne, můžete přistoupit k dalšímu kroku, který spočívá v tom, že se dítě začne učit pohybovat na ledě bez držení. Pokud je dítě nejisté, může se přitom přidržovat mantinelů. (Jestliže nejste na stadionu ale na rybníce, tak se dítě přidržuje vedle stojící osoby.) Postupně dítě učíte stabilitě a správnému postoji. Dítě by mělo zaujmout následující postoj. Mírný předklon, hlava zpříma, nohy mírně od sebe s lehce pokrčenými koleny. Oči by měly sledovat led. Jakmile si dítě tento postoj osvojí, naučte ho přešlapovat, přenášet váhu a odrážet. Pauza mezi jednotlivými lekcemi by neměla být delší než týden, ideální je, když můžete trénovat třikrát týdně.           

Praktické rady na závěr

Na začátku jsme uvedli, že s bruslením bychom měli začít ještě v předškolním věku. Každé dítě je jiné, v průměru začínají děti s bruslením kolem 4 let. Povozit po ledě samozřejmě můžete i dvouleté dítě. Pokud si nejste jisti, zda není na Vaše dítě příliš brzy, brusle si nejprve pučte. Jestliže sami bruslit neumíte, raději svěřte bruslařský výcvik Vašeho dítěte do rukou profesionálů, abyste dítě nenaučili špatným návykům, kterých se bude jen těžko zbavovat, anebo se nezranili.             

Foto: safety.amw.com

Tagy: dítě bruslit

Komentáře