Vaše dítě poprvé na lyžích

Datum publikace: 15.12.2010

Kategorie: Předškoláci

Letošní sezóna sněhem opravdu nešetří. Také vyrážíte na hory a rádi byste naučili své děti lyžovat? S našimi tipy to jistě zvládnete. Ale pokud si na to netroufáte, můžete využít služeb některé z lyžařských školek.

Pořizujeme výbavu

Děti se mohou postavit na lyže, jakmile umí dobře chodit. Tedy někdy kolem dvou let. První lyžičky by měly být co nejkratší, aby se jim snáze ovládaly. U dětí do čtyř let nemají lyže přesahovat délku 75 cm. Každé dítě je samozřejmě jinak vysoké, a proto správnou délku lyží poznáte tak, že když lyže postavíte vedle dítěte, tak se dotýkají jeho hrudní kosti, a nesahají mu déle než pod bradu. Další pravidlo zní, že když je dítě nízké hmotnosti (tzn. hubenější než děti jeho věku), mělo by mít kratší lyže. Jestliže si nejste jisti, zda dítěti lyžování půjde, raději si napoprvé lyžařskou výbavu pučte. V případě nákupu lyží není nutné utrácet velkou spoustu peněz. První lyže jsou na učení, nikoli na parádu, a proto mohou být klidně z bazaru. Pozornost však věnujte kvalitě vázání. Zde se nevyplácí šetřit. Lyže je nutné nechat seřídit v servisu před každou sezónou. A co dát dítěti na sebe? Nejlepším oblečkem je samozřejmě lyžařská kombinéza doplněná rukavicemi, které se jen tak nepromočí. Nezapomeňte na helmu.  

Poprvé na lyžích

Své lekce začněte tím, že dítě naučíte na lyžích stát a udržet stabilitu. Dítě si musí na lyže nejprve zvyknout. Nejlépe si zvykne tak, že ho budete vozit v pluhu mezi Vašimi lyžemi. Jakmile se dítě naučí plužit, může si samo sjet malý kopeček. Přestože žijeme v době vleků, mělo by se naučit kopeček také vystoupat. Jakmile dítě dokáže sjet kopeček, můžeme ho začít učit obloučky. Když mu to jde, postavíme ho na větší kopec. A pak přichází zasloužená odměna v podobě jízdy na vleku. Při výuce mějte na paměti, že jde především o dobrou zábavu. Z Vašeho dítěte nemusí být špičkový lyžař. Pro jistotu se obrňte trpělivostí. Pokud nemáte potřebnou trpělivost, bude lepší, když dítě na horách svěříte do rukou lyžařských instruktorů. Není to sice právě laciná záležitost, ale díky ní si ušetříte spoustu nervů. (Nejen sobě, ale i dětem, pro které může být výuka s nervním rodičem velmi stresující.) Absolvování lyžařské školičky má své výhody jak pro rodiče, kteří si v klidu zalyžují, a nemají pocit, že se obětovali, tak pro malé lyžaře. Těm totiž kolektiv vrstevníků velmi svědčí. Nehledě na to, že je instruktoři naučí lyžovat bez chyb. Přejeme Vám i dětem pohodovou lyžařskou sezónu!           

Foto:www.himmelichhausaustria.co.uk

Tagy: dítě na lyžích

Komentáře