Zápis do školy a co by měl předškolák umět

Datum publikace: 13.11.2011

Kategorie: Předškoláci

Zápis do školy se blíží. Pokud máte doma předškoláka, a chcete mu usnadnit jeho první rok ve škole, měli byste s ním natrénovat některé dovednosti.

Usnadněte dětem nástup do školy
Jestliže nechceme, aby byl pro naše dítě přechod z mateřské školky (anebo rovnou z pohodlí domova) do první třídy základní školy příliš stresující, měli bychom s ním ještě předtím, než půjde k zápisu, nacvičovat některé dovednosti:

Kdo jsem a kde bydlím
Pětileté nebo šestileté dítě by mělo znát své jméno, příjmení a přesnou adresu. Mělo by znát také cestu ze školy domů.

Do pěti napočítám 
Předškolák by měl umět počítat alespoň do pěti. Šikovné děti dokážou i do deseti. Nejde o to, aby dítě znalo zpaměti, jak jdou základní číslovky za sebou, ale mělo by umět spočítat předměty, jako jsou tužky, boty, rohlíky, apod. Počítání nejlépe procvičíte tím, že dáváte dítěti různé věci počítat, například sušenky na talířku, hrnečky, anebo třeba svíčky na adventním věnci.

Barvy a tvary dobře znám
Dále by mělo dítě znát základní barvy a tvary (kruh, trojúhelník, obdélník a čtverec) a mělo by je umět nakreslit. To nejlépe nacvičíte, když si budete spolu malovat. Například obdélník je základna pro hasičské auto, kruh pro sluníčko, atd.  

Umím vyprávět
Dítě by mělo umět převyprávět krátký příběh, anebo pohádku, kterou vidělo v televizi. Cvičí si tím paměť a hlavně se učí správně mluvit. Vyprávějte si doma často krátké příběhy, chtějte po dítěti, aby je reprodukovalo, anebo vymýšlelo své vlastní. Tím zároveň podporujete rozvoj jeho fantazie a kreativního myšlení.

Mám dobrou paměť
Paměť je třeba trénovat. Ideální hrou na procvičování paměti je pexeso. Hrát si můžete také se „schovávací krabicí“. Vezmete krabici, vložíte do ní pět až sedm předmětů, například nůžky, jablko, autíčko, provázek, kapesník. Obsah krabice dítěti na několik vteřin ukážete, pak krabici překryjete utěrkou a zeptáte se, co bylo uvnitř.   

Přečtěte si také

Tagy: zápis do školy

Komentáře