Zdraví školních dětí ovlivňuje i jejich stůl

Datum publikace: 19.07.2011

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Bydlení | Maminky a tatínkové | Dětský pokojíček

Děti vybírají vzhled, rodiče musí pohlídat ergonomii. Chcete-li mít zdravé a chytré dítě, zajistěte mu včas kvalitní ergonomický nábytek.

Požadavky na děti školního věku v posledních desetiletích vzrostly, rovněž jsou i vyšší nároky na ergonomii jejich pracovního místa. To se týká nejen sezení a práce u školních lavic ve školách, ale i v domácnostech. Mnoho předškoláků má doma jako pracovní místo jen příliš vysoký „dospělácký“ stůl, kuchyňský stůl, pracovní desku různého původu nebo jen pouhou podlahu.  Pro dětská záda i oči je to nezdravé a ta pravá radost z práce a zábavy se určitě velmi snižuje. Pro dospělé by byly takové podmínky nejen nevhodné, ale zcela určitě i zakázané. Proto pamatujte při koupi psacího stolu i židle pro své děti na ergonomii, a to vždy na prvním místě.  Odpovědnost je zde jen na rodičích, děti samotné ergonomii neřeší, řeší jen vzhled.Pracovní deska stolu
Základním požadavkem je dostatečná velikost, správná výška a správný sklon. Nejdůležitější je správná výška, která se nestále mění podle aktuální výšky postavy dítěte. Proto se vyrábějí tzv. rostoucí stoly, které lze plynule nastavovat do správné výšky, nejlépe od 5 let dítěte až do dospělosti. Dalším důležitým požadavkem je vhodný sklon desky. Ergonomové doporučují při psaní sklon desky 10-16 stupňů, při čtení až 35 stupňů a při kreslení ještě větší. Každá možnost náklonu desky je pozitivním krokem vpřed v našem myšlení. Je to již starý princip, který znal již náš císař pán František Josef I. a dokonce staří Egypťané. Školám se pořizování takového nábytku vřele doporučuje, bohužel z finančních důvodů se tam objevuje jen zřídka, ale je to jistě otázka budoucnosti, kdy se stane povinnou výbavou všech škol.

Dětské bezpečností prvky
Děti jsou specificky aktivní, zvídavé a neopatrné, proto by nábytek pro děti včetně pracovních stolů měl být vyroben tak, aby se předešlo možným úrazům. Nábytek musí mít pevnou konstrukci, čím pevnější, tím lépe. Zcela nevhodné jsou jakékoliv ostré hrany, kdy hrozí poranění. Zaoblení všech hran a výstupků je nutností. Hrozící skřípnutí prstů při naklánění desky musí být také vhodně vyřešeno. Buď zamezením volného vsunutí prstů, nebo nějakou vhodnou bezpečnostní pojistkou.Praktická výbava
Velkou výhodou je taková výbava stolů, která umožňuje odkládání různých předmětů a montáž nadstavců. Odkládání bývá řešeno zasouvatelným organizérem nebo přímo na části pracovní plochy, která se nenaklání. Pevné vodorovné plochy umožňují navíc montáž praktických nadstavců, jako např. přídavné desky, čtecí nadstavce, svítidla nebo držáky plochého monitoru. (Pozor: Jen vodorovné plochy nestačí, naklonění hlavní plochy je nutné!)

MAYER – váš specialista pro ergonomický nábytek
Jednou z nejznámějších značek, u které si můžete být jisti vysokou kvalitou, rozumnou cenou a výrobním zázemím je společnost MAYER CZ z Nového Jičína. Je to specializovaný výrobce dětských rostoucích židlí a dětských rostoucích stolů se zaměřením na děti od cca 5 let až po téměř dospělé. Mezi nejznámější výrobky patří čtyři dětské rostoucí stoly Young College, a to Junior, Profi, Max a Racing. Rostoucí židle jsou k dispozici rovněž čtyři, a to Freaky, Freaky Sport, Actikid a Bonny. Na trhu je firma již 15 let a o kvalitě výrobků svědčí 3-5 let záruka u všech výrobků. Největšími přednostmi oproti konkurenci na trhu je plnění ergonomických požadavků již pro věk dítěte cca 5 let, kdy je nevhodnější doba pro pořízení tohoto nábytku. Přednostmi jsou dále dětský vzhled, pevné kostry, stabilita a u rostoucích stolů skutečnost, že všechny jsou vybaveny již v základní ceně velkým zasouvatelným organizérem.Všechny modely dětských stolů a židlí zakoupíte jednoduše u velkého množství internetových prodejců, které naleznete podle obchodních názvů jednotlivých výrobků, nebo si je můžete osobně vyzkoušet v tzv. kamenných prodejnách, kde vždy naleznete alespoň některý model a hlavně i originální vzorkovník potahů. Seznam prodejen je zde: www.mayer.cz/prodejnykidscz . Více informací naleznete i na stránkách www.detska-zidle.cz nebo pro Slovensko  www.detskastolicka.sk/predajcovia.

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Zdraví a výživa

Tagy: dětská židle | židle pro školáka

Komentáře