Cestovní lékárnička

Datum publikace: 30.06.2014

Kategorie: Miminko | Batole | Předškoláci | Školáci | Zdraví a výživa | Péče o miminko | První pomoc

Prázdniny začaly a s nimi nastává odbobí výletů, táborů a dovolených. S létem a prázdninami ale také přichází  - zejména u dětí - větší riziko drobných úrazů, nebo onemocnění, které nám může způsobit změna prostředí a klimatu, jiné stravování a podobně. Je tedy stále třeba myslet na to, že i když si jedeme odpočinout, musíme být vybaveni i na ty nepříjemné doplňky léta jako jsou úpal, nevolnosti, alergie, odřeniny a podobně. Připravili jsme proto pro Vás seznam toho, co by nemělo chybět ve vaší cestovní lékárničce.

Letní neduhy a úrazy jsou jednou z posledních věcí, nad kterými přemýšlíme, když si plánujeme léto. Ale ať už jedete s dětmi na dovolenou k babičce do jižních Čech, nebo se vydáváte k moři, cestovní lékárnička by Vám chybět neměla. Dle našeho seznamu si můžete připravit lékárničku vybavenou pro všechny případy. Pokud máte pocit, že máte vše nakoupeno z loňska a nic víc nepotřebujete, pořádně výbavu léčiv zkontrolujte. U léku se věnujte pozornost expiraci a tomu, zda u nich máte i příbalový leták. U kosmetických přípravků, jako jsou například krémy na opalování nebo repelenty se věnujte i době, po kterou máte krém otevřený. Na obalu bývá vždy doporučení, jak dlouho můžete od otevření přípravek používat (obrázek otevřeného krému s počtem měsíců). Například opalovací krémy je vhodné obměnit každý rok – i když je jejich trvanlivost ještě v pořádku. Na pláži se do nich může dostat písek, voda, nečistoty. Navíc jsou vystaveny slunci, a tím jejich účinnost klesá. Toto je třeba dodržovat zejména u opalovacího krému pro děti.

úžeh dokáže znepříjemnit léto

Co zabalit sebou?

Na odřeninynáplasti různých velikostí, obvazy, dezinfekci. Děti samozřejmě potěšíte náplastí s veselým dětským motivem. Dezinfekce doporučujeme Betadine – nepálí a ocení ji celá rodina - i dospěláci.

Klíšťata – repelent, pinzetu, dezinfekci.

Úpal, Úžeh – rozhodně doporučujeme rehydratační roztok. Při úpalu a úžehu rychle doplní tekutiny a stopové prvky. Je dobré ho mít při ruce, zvláště když jedete s dětmi na dovolenou autem. Léky na snížení teploty a teploměr.

Alergie – pokud máte v rodině alergika, samozřejmě zabalte léky, které běžně užívá. Alergická reakce ale může přijít i zcela nečekaně a nově, proto je dobré mít v lékárničce i malé balení antihistaminik (Xyzal, Zodac apod.), které lze je koupit i v lékárně bez předpisu.

Léky na průjem – na trhu je celá řada přípravku, doporučujme poradit se v lékárně. Pro malé děti, které mají problém s polykáním léku je však ideální ve vodě rozpustná Smecta.

Fotoprojekce – pro malé děti by měl být samozřejmostí opalovací krém s vysokým faktorem, ideálně SPF 50. Po opalování nebo delším pobytu na slunci byste měli i pleť malých dětí ošetřovat krémem po opalování, nebo arganovým olejem. V případě, že je kůže zarudlá, použijte Panthenol.

Namožené svaly – tento problém se týká spíš větších dětí, nebo dospělých, ale i tak je dobré být připraven. V létě se často věnujeme i sportům, které běžně neděláme - badminton, plážový volejbal apod. Proto se často stává, že si můžeme namoct záda, nebo jiné svalové skupiny. Na trhu je mnoho chladivých gelů, které Vám pomohou problém překonat. Dostupné jsou bez předpisu v lékárně.

Podrážděné oči borová voda, nebo kapky do očí pomohou očím podráženým od sluníčka, nebo nečistotou, která se může do oka snadno dostat.

Nevolnost při cestování – dnes je již nabídka široká a v lékárně zakoupíte různé varianty léků proti kinetóze. Pokud jste zastánci přírodních metod, doporučujeme zázvor. Kupte dětem na cestu autem zázvorové žvýkací bonbony a uvidíte sami.

Opruzeniny, potničky - opruzeniny, nebo potničky se nemusí týkat jen miminek. Nejlépe je odstraníte zásypem, nebo Bepanthenem.

Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Věříme, že i Vám bude přát a většinu léku v létě vůbec nepoužijete a užijte si krásné léto.

Tagy: cestovní lekárnička | jaké léky zabalit na dovolenou

Komentáře