Dentální hygiena má význam již od útlého věku

Datum publikace: 13.01.2014

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Zdraví a výživa | Vývoj dítěte | Rodiče a děti | První pomoc

Mnoho rodičů podceňuje péči o chrup svých dětí. Často z toho důvodu, že nemají dostatek informací a neuvědomují si, kam až může zanedbání péče o chrup vést. Abychom přispěli ke zdraví zoubků Vašich dětí, připravili jsme pro Vás rozhovor s odborníkem – s dentální hygienistkou Lucií Křížovou.

Dentální hygienistka Lucie Křížová, Dis
Lucie Křížová, Dis. Pochází z Ústí nad Labem, studia dokončila v roce 2007. V minulosti působila například v Elite Dental v Praze. Od července 2012 provozuje dentální hygienu při ordinaci Dr. Šoltészové v Teplicich. Aktivně se věnuje medializaci tématu dentální hygiena. Jejích odborných znalostí využilo již několik periodik, poskytuje rozhovory i do televizí.

Mnoho rodičů se domnívá, že o mléčné zuby není nutné příliš pečovat, protože dětem stejně narostou druhé zuby. Mají pravdu?

Toto je velice rozšířený omyl, který může dětem ublížit. Druhé zuby se teprve pod těmi prvními vyvíjí. Špatný a neléčený stav prvních zoubků může tedy ovlivnit vývoj druhého zubu pod ním. Druhý zub se může prořezat zkažený, být velmi náchylný ke kazivosti, může mít nějakým způsobem narušenou sklovinu.

Co patří mezi další mýty o mléčném chrupu? Je pravda, že kdo jí hodně sladké, má zkažené zuby?

Například si většina rodičů myslí, že není potřeba nahradit předčasně vytržený mléčný zub. Tím je myšleno po úrazu, či po vytržení v důsledku zánětu zubního nervu. Pokud by nedošlo k náhradě, okolostojící zuby se pomalu mohou posouvat do vzniklé mezery. Pak tedy, až dojde k prořezávání nového zubu, nebude mít druhý zub dostatek místa a prořeže se stranou.
Kdo jí hodně sladké, je určitě náchylnější k větší kazivosti, díky velkému množství cukru. Je tedy velice důležité už od malička učit děti, že i sladké bychom měli jíst střídmě. Ale i když se to se sladkým nepřehání, je velice důležité večer vyčistit perfektně s dětmi zoubky. To je stále ten nejdůležitější základ!

Lze kazivosti zoubků předcházet správnou výživou?

Je to jeden z aspektů, správná výživa určitě hraje roli ve snížení rizika kazivosti. Je dobré dávat dítěti i doplňky ve formě fluoridových tablet. Fluor hraje ve vývoji zubů velkou roli. Fluoridové tablety nejsou ale vždy indikovány. Pokud máte například více fluoru ve vodě, či používáte sůl s fluorem, je lepší poradit se s vaším stomatologem. Mohlo by dojít k předávkování fluorem, k tzv. fluoróze.

Paní hygienistko, od kolika let nebo měsíců věku by tedy mělo chodit dítě k zubaři? Jaký je význam preventivních prohlídek u dětských pacientů?

S dítětem by rodiče měli navštívit zubaře poprvé v jednom roce. Pokud nenastane již dříve nějaký problém, se kterým je potřeba přijít mnohem dřív. Jak jsem již odpovídala v předchozích otázkách, o mléčné zoubky bychom se měli starat jako o ty stálé, je tedy potřeba docházet pravidelně i ke stomatologovi, který poučí jak děti, tak i rodiče o prevenci a může zasáhnout v počátku problémů mléčných zoubků, aby se problémy nerozšířily.

Mnoho rodičů návštěvu dětského stomatologa odkládá s tím, že jejich dítě stejně nebude spolupracovat. Jaké jsou možnosti v případě, že dítě odmítá spolupracovat při stomatologickém vyšetření?

Čím dříve, tedy již od jednoho roku věku dítěte, začnou rodiče vodit děti k zubaři, tím lépe si zvykne na preventivní prohlídky. Velice i záleží na stavu chrupu, jak je o dětský chrup pečováno. Pokud budou zoubky zdravé, není potřeba vrtat a děti nemají návštěvu zubaře spojenou s nepříjemnými vzpomínkami. Pokud dojde k tomu nejextrémnějšímu případu, že je dítě naprosto neošetřitelné i přes pomoc rodičů, pak je možné sjednat si stomatologické ošetření v analgosedaci. Během ošetření malý pacient v podstatě pospává, nedochází k bezvědomí a pacient dýchá sám. Tím se může provést ošetření zcela bez potíží.

Čím dál více dospělých pacientů v rámci komplexní péče o chrup pravidelně absolvuje návštěvy u dentální hygienistky. Jaký je význam dentální hygieny? Má smysl již u dětí?

Dentální hygiena má velký preventivní význam. Základem je pacienty naučit dobře čistit a v pravidelných intervalech provádět profesionální ošetření v ordinaci. Protože na čistých zubech bez zubního plaku se netvoří kazy a v dásních se netvoří zánět. Ale je k tomu potřeba, aby pacient velice dobře spolupracoval. U dětí má dentální hygiena velký význam, protože již v dětství si vytvoří správné návyky a nemusí u nich dojít k potížím, které má většina dospělého obyvatelstva v ČR.

Liší se nějak toto ošetření u dospělého a u dítěte?

Liší se především v délce ošetření, u dětí se ho snažíme zkrátit i kvůli tomu, že mohou pociťovat úzkost už jen z toho, že sedí na klasickém zubařském křesle. Navíc děti zatím nemají takové potíže jako dospělí, i když existují výjimky. U nich věnujeme delší čas motivaci a instruktáži než u dospělých. To je totiž v jejich případě nejdůležitější část dentální hygieny. U dětí se většinou před začátkem ošetření provádí vizualizace plaku. Jedná se o tabletky či tekutinu, ta obarví nevyčištěný plak např. do fialova. Tím můžeme dětem ukázat, kde si špatně čistí zoubky a poučit je. Tyto vizualizátory plaku jsou vhodné i pro domácí čištění.

zubní hygiena je důležitá

Pojďme se nyní zaměřit na domácí péči o dětský chrup. Od jakého věku je dítě schopné vyčistit si samo efektivně zuby? Do kolika let bychom měli dětem zuby dočišťovat?

Většinou se říká, že do šesti let věku, není dítě dostatečně manuálně zručné tak, aby zvládlo vhodnou techniku a zuby si pořádně vyčistily. Ale není vhodné se tím zcela řídit. Vždy je potřeba brát ohledy na to jak vaše dítě čištění zubů zvládá. Velká spousta rodičů dočišťuje svým dětem zuby i do osmi či devíti let.

Jaký hraje v péči o chrup role zubní pasty? V čem spočívá rozdíl mezi pastou pro děti a pastou pro dospělé? Je pro děti vhodná pasta pro dospělé? Je vysoká cena zárukou kvality?

Zubní pasta je doplněk dentální hygieny. Může svým složením dopomoci k posilování skloviny, zmírnění citlivosti zubů či zánětů dásní. Ale neměli bychom na ni spoléhat v tom, že nám odstraní plak. V odstranění zubního plaku hraje nejdůležitější roli zubní kartáček, protože zubní plak se dá setřít pouze mechanicky! Vysoká cena u klasických past není zárukou kvality. Výjimkou jsou pasty bělící, u těch doopravdy vyšší cena odráží v lepším účinku a v bezpečnosti. Děti by neměly používat pasty ani vody pro dospělé. Měly by používat pasty určené přesně pro jejich věk. Zubní pasty pro dospělé mají velký obsah fluoru a u dětí by mohlo dojít k předávkování fluorem. Nejdříve by se měly používat zubní pasty dětské s nejnižším obsahem fluoru. V době výměny mléčného chrupu za stálý, tedy od šesti let věku, je vhodné přejít na pasty junior s větším množstvím fluoru. A od dvanácti let už se mohou používat pasty pro dospělé. Stejně by se mělo přistupovat k zubním kartáčkům, používat tedy ty určené k věku dítěte.

Jaké další pomůcky by měly děti při čištění používat kromě zubního kartáčku a pasty?

Rodiče by měli s dětmi čistit mezizubní prostory dentální nití, na ty by se nemělo vůbec zapomínat. Od určitého věku jsou vhodné i mezizubní kartáčky. Ale to je vždy na doporučení hygienistkou či stomatologem. Kvůli prevenci kazivosti se doporučují používat i fluoridové gely, které se používají pouze jednou týdně. Opět je vhodné se nejdříve poradit s odborníkem.

A ještě jedna otázka na závěr. Máte nějaký trik, jak motivovat dítě k čištění zoubků?

Již jsem se zmiňovala o vizualizaci plaku. Probíhá to tak, že necháte dítě vyčistit zoubky, jak je zvyklé a pak mu v podstatě obarvíte ponechaný plak a ukážete ho. Doporučuji pořídit si v lékárně zubní zrcátko, abyste mohli ukázat i zoubky z vnitřní strany. Měla jsem pacienta, který takto obarvoval zoubky svým dětem každý večer, dokud nečistili výborně. Když už si nevíte rady, není špatné dát dětičkám kartáček k televizi, pokud na ni před spaním koukají. Samozřejmě nejdříve bez pasty, ať ji nemáte všude. Jde primárně o to sundat plak a na tom, jak jsem již psala, se pasta moc nepodílí, jen kartáček. Děti nemají potom takový pocit jako v koupelně, že je to nebaví a čistí déle. Jen je dobré na ně dávat pozor, aby opravdu čistili a kartáček jen nežvýkaly. Většina dětí to přijímá pozitivně, že nemusí být u umyvadla a více se snaží. Pak je dobré v koupelně na chvilku přečistit s pastičkou, aby se zanesly na zoubky účinné látky a pokud možno ji nevyplachovat. Vypláchnutím pasty totiž ztratíme téměř 90% účinku. Čištění zoubků můžeme dětem zpříjemnit například různými veselými držáčky kartáčků a přesýpacími hodinami, které udávají čas čištění.

Děkujeme za zajímavý rozhovor.

Zdroj foto: Profimedia.cz

Tagy: dentalní hygiena | zdravé zuby | zubní hygiena

Komentáře