Hubnutí po porodu s rozumem

Datum publikace: 29.1.2014

Kategorie: Zdraví a výživa | Zdraví v těhotenství | První pomoc

Která z nás by si nepřála mít stejnou postavu po porodu jako v době před otěhotněním! Jenže jen málokterá žena nechá v porodnici všechny své kilogramy navíc. Většina z nás řeší otázku, jak se po narození děťátka rychle vrátit k původní váze. Pokud nechcete zhubnout na úkor svého zdraví nebo zdraví Vašeho miminka, ani riskovat, že ztracená kila naberete zase zpátky, doporučujeme hubnout zdravě – pomalu, ale jistě.

Drastické diety jsou nebezpečné

Přestože se po molech občas projdou manekýnky v modelech konfekční velikosti XXL, ideál krásy zůstává nadále spjat se štíhlou ženskou postavou. Nezávisle na tom, o kolik kilogramů se ženy během těhotenství od tohoto ideálu odchýlí, touží po návratu ke své původní váze. Odborníci však varují, drastické diety po porodu mohou ohrozit zdraví maminky i jejího miminka (pokud je kojené, a jediným zdrojem jeho potravy je mateřské mléko) a doporučují počkat se snižováním váhy alespoň na konec šestinedělí. Přece jen prvních šest týdnů po narození miminka je období určené pro celkovou regeneraci rodičky a jakákoli dieta znamená pro organismus zvýšenou fyzickou i psychickou zátěž. Většina maminek navíc hubne přirozeně v důsledku kojení.

Pomalejší hubnutí má dlouhodobý efekt

Odklad diety však neznamená, že byste měla po skončení šestinedělí začít toto „zpoždění“ rychle dohánět. Jak známo, rychlé zhubnutí mívá za následek jojo efekt, tedy to, že se shozené kilogramy vrátí rychle zpátky. K jojo efektu dochází v důsledku toho, že se organismus přizpůsobí úspornému režimu, kterému musel po dobu diety čelit, a začne si ukládat veškeré živiny, které dostane, do tukových zásob. I když se to na první pohled nezdá, pomalé hubnutí není pouze zdravější, ale také účinnější. Pokud začnete zdravě jíst, méně a častěji - nejlépe 5 porcí denně, výsledky se dostaví sice pomaleji, ale budou mít dlouhodobý charakter.

A zítra začnu!

Mnoho maminek naopak hubnutí po porodu dlouho odkládá. Jako nejčastější důvod uvádějí nedostatek času. Starají se o miminko, případně o jeho starší sourozence, vedou domácnost, mnoho z nich z domova také pracuje, a večer jsou rády, že se po celodenním shonu mohou v klidu najíst. Na dietu, která obnáší vařit sobě a rodině zvlášť, nemají čas. A představa, že by hladověly, je pro ně stresující. Na druhou stranu se trápí svým „poporodním vzhledem“ a slibují si, že už brzy začnou hubnout. Jak ze začarovaného kruhu ven? Nejlépe změnou životního stylu. Že nevíte, jak na to? Nechte si poradit.

Výživový poradce Vám pomůže

Konzultace výživového poradce pomohly už tisícům maminek. Tento specialista jim nejprve provedl komplexní diagnostiku na lékařsky certifikovaném přístroji, aby zjistil množství tuků a vody v těle, metabolický věk a další údaje potřebné k sestavení individuálního plánu. Na základě pohovoru pak maminkám sestavil jídelníček, díky němuž se jim podařilo upravit váhu, aniž by jim hrozilo riziko jojo efektu, a chyběly životně důležité látky.

Jídelníček po porodu

A jak má vypadat poporodní jídelníček? V prvé řadě by měl obsahovat dostatečný příjem vitaminů a minerálů, především kyseliny listové, železa, zinku, mědi a vitaminu D. Doporučená denní dávka vápníku je 200 mg. Za den by měla maminka sníst alespoň 3 porce obilovin (přílohy, pečivo), 3 porce zeleniny, 2 porce ovoce, 3 porce mléka a mléčných výrobků, sýrů a 1 porci masa. Nezbytně nutné je dodržování pitného režimu, minimálně 3 litry nápojů s nižším obsahem sodíku, aby nedocházelo k zadržování vody v těle.

Zhubněte zdravě

Výhodou individuálního jídelníčku je nejen vyšší účinnost redukčního plánu (neboť na každého zabírá něco jiného), ale také spokojenost, jelikož při jeho sestavování vychází odborníci také z toho, které potraviny mají jejich klienti v oblibě. Vzhledem k tomu, že se nejedná o pouhou dietu, ale o postupný přechod na zdravější zdravotní styl, nehrozí zde riziko jojo efektu a je vyšší šance, že si svou váhu udržíte. Chce to jen ve zdravém životním stylu pokračovat. Když zdravě zhubnete, budete nejen krásnější, štíhlejší, ale také spokojenější a sebevědomější a budete mít více energie pro svou rodinu, práci i koníčky. Více informací o zdravém hubnutí a potřebné kontakty na nutriční specialisty najdete na www.fitdieta.cz.

Tagy: Hubnutí po porodu | zdravá dieta | zdravá výživa

Komentáře